Metodika práce s nástroji projektu DigiKatalog

Vytisknout metodiku

V následujících metodikách přinášíme přehled nástrojů, které vznikly v rámci projektu DigiKatalog a které slouží ke zvyšování úrovně přenositelných digitálních kompetencí potřebných pro život v moderní společnosti.

Obsah metodiky

V metodikách vysvětlujeme rámec přenositelných digitálních kompetencí DigComp 2.1, ze kterého nástroje projektu DigiKatalog vycházejí. Kromě toho se zde dočtete, jakým způsobem mohou jednotlivé cílové skupiny využít tyto nástroje v praxi.

Zaměstnanec úřadu práce

Úvod

V úvodní kapitole se seznámíte s tím, jak je metodika strukturovaná a co vše se v ní můžete dočíst.

V následující metodice vás seznámíme s nástroji, které vznikly v rámci projektu DigiKatalog. Tyto nástroje můžete využít ke zvyšování digitálních kompetencí, ať již svých, či vašich klientů. V první části stručně popisujeme náš systém a vysvětlíme rámec DigComp 2.1, ze kterého tento systém vychází. Dále vám doporučíme, jakým způsobem můžete systémem procházet, a popíšeme materiály a nástroje, které jsme pro vás připravili. Za každým popisem následuje kapitola věnovaná konkrétnímu využití daného nástroje zaměstnanci úřadu práce.

Přehled materiálů a nástrojů

V této kapitole se dozvíte, jaké materiály a nástroje jsou součástí našeho systému a k čemu slouží.

Všechny nástroje a materiály, které naleznete na našich webových stránkách, vznikly v rámci projektu DigiKatalog, jehož cílem je přispět ke zlepšování digitálních kompetencí občanů. Tyto vzájemně propojené materiály a nástroje jsou veřejně dostupné, můžete je tedy libovolně používat a některé také upravovat pro své účely. Naleznete je pohromadě na webu PortálDigi, jehož hlavní částí je evaluační nástroj Evaldo. Proto se také na tento web dostanete přes adresu www.evaldo.cz, odkud vedou odkazy na všechny další nástroje a materiály.

Co tedy tento web nabízí a k čemu jednotlivé nástroje a materiály slouží?

1. Evaldo: www.evaldo.cz/vitejte-v-evaldovi
Evaldo je online nástroj, pomocí kterého si můžete ověřit, jaká je úroveň vašich přenositelných digitálních kompetencí.

2. Digitální kompetence dle povolání: www.evaldo.cz/povolani
Tento nástroj vám umožňuje zjistit, na jaké úrovni byste měli ovládat jednotlivé digitální kompetence, pokud chcete vykonávat (či již vykonáváte) určité povolání.

3. Výukové materiály: www.evaldo.cz/vyukove-materialy
Zde si můžete projít různé online kurzy a další vzdělávací materiály, které slouží ke vzdělávání v digitálních kompetencích.

4. Metodické materiály: www.evaldo.cz/metodiky
V této části si můžete přečíst různé metodiky či jejich části. Kromě toho vám nástroj umožní vytvořit metodiku dle svých potřeb.

 

Doporučený průchod systémem

V následující kapitole vám doporučíme, v jakém pořadí byste měli naším systémem procházet, abyste z něj měli co největší užitek.

Nástroje projektu DigiKatalog můžete využít nezávisle na sobě. Doporučujeme však, abyste postupovali podle následujícího postupu:

1. Registrace: www.evaldo.cz/user/login

Registrujte se zdarma na našem portále kliknutím na tlačítko Registrace zdarma. Vyplňte údaje a zvolte heslo.

2. Průchod Evaldem: www.evaldo.cz/vitejte-v-evaldovi

Založte si uživatelský účet a absolvujte průchod online nástrojem Evaldo, který je klíčovým nástrojem našeho systému a který slouží k ověření úrovně vašich digitálních kompetencí.

3. Prohlížení dosažených výsledků

Po průchodu systémem se dozvíte, jaká je úroveň vašich digitálních kompetencí podle referenčního rámce DigComp 2.1 (viz kapitola DigComp 2.1). Každou kompetenci můžete rozkliknout a přečíst si její popis.

4. Srovnání dosažených výsledků:

Dosažené výsledky můžete dále porovnat.

a) Porovnejte své výsledky s povoláními v Národní soustavě povolání: www.evaldo.cz/povolani. Po průchodu Evaldem zadáte do vyhledávacího políčka povolání, které vás zajímá, a zjistíte, zda vaše digitální kompetence odpovídají doporučené úrovni pro tuto pozici.

b) Porovnejte své výsledky se svými předešlými výsledky, pokud test absolvujete několikrát.

5. Další vzdělávání:

Po průchodu Evaldem vám systém (v závislosti na dosažené úrovni) doporučí online kurzy a další vzdělávací materiály, pomocí nichž můžete dále rozvíjet své digitální kompetence. K těmto materiálům se zároveň dostanete přes odkaz Výukové materiály (www.evaldo.cz/vyukove-materialy).

Digcomp 2.1 a přenositelné digitální kompetence

Po rozkliknutí této kapitoly se dozvíte, co se skrývá pod pojmem rámec přenositelných digitálních kompetencí DigComp 2.1, ze kterého vychází naše nástroje a materiály.

Nástroje a materiály našeho systému vycházejí z referenčního rámce rozvoje digitálních kompetencí a porozumění digitálním kompetencím DigComp 2.1, který byl vytvořený Evropskou komisí.

DigComp 2.1 popisuje přenositelné digitální kompetence potřebné pro život v moderní společnosti. Pojďme si nyní vysvětlit, co se pod tímto termínem skrývá. Digitální kompetence lze definovat jako schopnost používat znalosti a dovednosti v oblasti digitálních technologií zodpovědně, samostatně a vhodným způsobem v kontextu práce, zábavy či vzdělávání. Termín přenositelné znamená, že se jedná o digitální kompetence, které se neváží na žádnou konkrétní profesi, ale jsou využitelné jak ve všech oblastech napříč obory, tak i v soukromém životě. Do přenositelných digitálních kompetencí patří například schopnost vyhledat si pomocí vyhledávače potřebné informace či komunikovat prostřednictvím sociálních sítí a elektronické pošty apod. Zvládnutí těchto kompetencí umožňuje jednotlivci používat digitální technologie v běžném životě, neustále se vzdělávat a flexibilně reagovat na změny. Jelikož se digitální technologie staly pevnou součástí našich životů, je osvojení těchto kompetencí zásadním předpokladem pro uplatnění jedince ve společnosti.

DigComp 2.1 obsahuje pět hlavních oblastí digitální gramotnosti, které jsou důležité pro uplatnění ve společnosti a které jsou základem celoživotního učení:

• Informační a datová gramotnost,

• Komunikace a spolupráce,

• Tvorba digitálního obsahu,

• Bezpečnost,

• Řešení problémů.

Těchto pět oblastí se dále dělí na 21 konkrétních kompetencí, po jejichž osvojení bude občan schopen v základní míře využívat technologie pro výkon povolání a pro svůj občanský i soukromý život. Míru osvojení každé kompetence navíc rámec hodnotí na škále od 1 do 8. Pro účely výstupů projektu DigiKatalog byly tyto úrovně zjednodušeny na 3 stupně:

Začátečník

Mírně pokročilý

Pokročilý

Využití rámce DigComp 2.1 zaměstnanci úřadu práce

V této kapitole se dozvíte, proč je DigComp 2.1 důležitý pro zaměstnance úřadu práce a k jakým účelům ho mohou využít.

Z hlediska uplatnitelnosti na trhu práce jsou důležité jak specifické, tak i přenositelné digitální kompetence, které definuje DigComp 2.1. Společnost a s ní i trh práce se rozvíjí velkým tempem. Z tohoto důvodu zaměstnavatelé kladou důraz na to, aby se jejich zaměstnanci uměli rychle přizpůsobit novým okolnostem, zkrátka aby si sami uměli poradit. Právě takoví zaměstnanci mají největší předpoklady k tomu, aby si udrželi zaměstnání a dále se profesně rozvíjeli.

DigComp 2.1 přistupuje k digitálním kompetencím holisticky. Nahlíží na ně v souvislosti s dovednostmi spojenými s řešením problémů. To znamená, že díky němu můžeme identifikovat nejen jak je na tom daný člověk vzhledem k ovládání digitálních technologií, ale i jaký k nim má postoj a jak se umí přizpůsobit podmínkám, v nichž si musí poradit s nějakým problémem. Příkladem může být to, že se najednou ocitneme v zaměstnání, kde se používá ke komunikaci jiný nástroj, než na jaký jsme zvyklí. Samozřejmě můžeme požádat někoho o radu. Zároveň bychom však měli vědět, že každý takový nástroj obsahuje nápovědu, většinou i výuková videa a že se různé návody dají najít na YouTube či v různých diskuzních skupinách. Abychom to tedy shrnuli. Vzhledem k náplni práce zaměstnanců úřadu práce je důležité to, že osvojení přenositelných digitálních kompetencí přispívá k uplatnitelnosti na trhu práce a umožňuje nám rychle se přizpůsobit novým podmínkám v případě ztráty původního zaměstnání.

DigComp 2.1 zaměstnancům úřadu práce poslouží k následujícím účelům:

• Umožní jim identifikovat, co vše patří k přenositelným digitálním kompetencím, které jsou potřebné pro uplatnění na trhu práce.

• Pomůže jim identifikovat osoby digitálně vyloučené či osoby s nízkou úrovní digitálních kompetencí, které patří k častým klientům úřadu práce.

• Poradenská činnost prováděná zaměstnanci úřadů práce může být díky znalosti referenčního rámce DigComp 2.1 rozšířena o dimenzi přenositelných digitálních kompetencí.

 

Evaluační nástroj Evaldo

Nyní vám představíme klíčový nástroj našeho systému, který slouží k ověřování úrovně přenositelných digitálních kompetencí.

EVALDO je veřejně dostupný online nástroj, pomocí něhož si mohou zaměstnanci, zaměstnavatelé či běžní občané ověřit úroveň svých přenositelných digitálních kompetencí.

Evaldo je zároveň jméno robota, který se stal maskotem stejnojmenného nástroje a který uživatele provází po celou dobu práce s tímto nástrojem. Robot Evaldo uživateli vysvětlí, jak se s nástrojem pracuje, provede ho ověřením digitálních kompetencí, seznamuje ho s úkoly a poskytuje nápovědu.

Průchod Evaldem a plnění úkolů umožní uživateli:

• Zjistit úroveň svých přenositelných digitálních kompetencí.

• Seznámit se s tím, jak mu může zvládnutí daných digitálních kompetencí usnadnit život (např. možnost objednání online na úřad).

• Zjistit skryté mezery (co jsem nezvládl).

Kromě toho má Evaldo potenciál motivovat k dalšímu rozvoji v oblasti digitálních kompetencí. Je tedy nástrojem celoživotního učení.

V současné době byl zveřejněn první scénář Občan, který má pět částí, a to sice tři hlavní (Občanský průkaz, Nákup pračky a Oslavu) a dvě malé úlohy. Zde jsou simulovány běžné životní situace, které lze řešit s využitím digitálních technologií. Občanský průkaz simuluje situaci, kdy se občan přestěhuje do nového města. Na úřadu se má objednat a vyřídit si nový občanský průkaz. Vše samozřejmě za použití počítače a z domova. Nákup pračky potom simuluje objednání nové pračky z e-shopu a placení za pomoci platební karty. Třetí reálná situace simuluje oslavu narozenin, kterou uživatel organizuje za pomoci sociálních sítí.

 

Typy úkolů v evaluačním nástroji Evaldo

V této části vás seznámíme s tím, jaké typy úkolů Evaldo používá pro ověření úrovně digitálních kompetencí.

K ověření úrovně digitálních kompetencí lze využívat různé způsoby ověření. Nejjednodušší možností je dotazník. Ten může obsahovat otázky směřujícími k využívání jednotlivých digitálních kompetencí a otázky sebehodnotící, v nichž uživatel sám hodnotí, jaká je úroveň jeho digitálních kompetencí. Dotazník s otázkami směřujícími k využívání jednotlivých digitálních kompetencí se ptá zpravidla na častost využívání internetu a různých digitálních programů a aplikací. V případě sebehodnotících otázek se respondenti vyjadřují k tomu, jak se cítí kompetentní vzhledem k určité dovednosti. Ačkoliv je tato metoda nejvyužívanější, nepatří k těm nejspolehlivějším, neboť je založena na vlastním prohlášení, tedy v zásadě jen odhadu každého jednotlivce, který nemusí odpovídat skutečnosti. Další možností je simulace, v níž jedinec prochází zvolenými situacemi, které prověřují jednotlivé oblasti a stupně jeho digitální gramotnosti. Tato metoda zjišťování digitálních kompetencí je nejnáročnější, jak pro uživatele, tak i pro tvůrce, zároveň má však větší vypovídající hodnotu.

Evaldo využívá kombinaci předchozích přístupů, přičemž hlavním principem, na kterém staví, je simulace reálných situací. Kromě simulace úkolů jsou simulovány i běžné aplikace, se kterými pracujeme (webový prohlížeč, vyhledávač, sociální síť, emailový klient apod.). Úkol je tedy vždy velmi blízký skutečnému problému, se kterými se setkáváme v běžném životě. Tento koncept umožňuje lidem, aby se vžili do dané role a zažili pocit řešení problémů. Evaldo je inspirovaný konceptem gamifikace, jelikož využívá herní prvky a interaktivitu. Má tedy podobu simulační hry, která je na několika místech doplněna o testové otázky, které ověřují konkrétní znalosti.

Příklad úkolů v evaluačním nástroji Evaldo

Simulace reálné situace (ukaž, co umíš)

Každá kompetence je pomocí kombinace těchto úkolů prověřena minimálně třikrát, aby bylo
zajištěno, že výsledek není závislý na náhodě či omylu.

Jak Evaldo funguje

V následující kapitole vám ukážeme, jak se Evaldo spouští a ovládá.

Nástroj Evaldo je optimalizovaný pro PC, notebook či tablet a spouští se na webovém prohlížeči. Také je dostupná plně funkční mobilní verze. Nástroj je volně přístupný po registraci uživatelem. Průchod Evaldem zabere cca 30 minut a je třeba dokončit ho celý najednou, protože jinak by nebylo možné správně změřit výsledky. Pokud ho uživatel nedokončí, bude muset začít znovu od začátku. Kvůli měření také není možné vracet se zpět k předešlému úkolu. Při průchodu Evaldem se doporučuje, aby měl uživatel otevřené vždy jen okno s Evaldem a nenechal se ničím vyrušovat

Prvním krokem je založení uživatelského účtu. K tomu slouží zelené tlačítko s nápisem REGISTRACE.

alt

Po registraci se uživatel přihlásí k účtu. Kromě toho se také můžete přihlásit přes svůj facebookový účet.

Po přihlášení se uživatel dostane na úvodní stránku, kde ho robot Evaldo seznámí s tím, jak nástroj ovládat. Přečtení pokynu se potvrzuje kliknutím na tlačítko OK. Úkoly se plní v hlavní části obrazovky, která je nalevo. V pravé části obrazovky se nachází ikony aplikací, které jsou potřeba pro plnění některých úkolů (email, webový prohlížeč, mobilní telefon) a kalendář, který ukazuje datum a čas. V pravém dolním rohu uživatel najde tlačítko NÁPOVĚDA, které může použít vždy, když potřebuje pomoci. Hned vedle se nachází tlačítko PŘESKOČIT ÚKOL, které použije v případě, že neví, jak úkol splnit, a chce pokračovat dál.

alt

Poté, co uživatel projde všemi pěti částmi, zobrazí se stránka, na které se dozví úroveň svých přenositelných digitálních kompetencí. Ukáže se jak celkový výsledek, tak i výsledek pro každou z pěti oblastí digitálních kompetencí (informační a datová gramotnost, komunikace a spolupráce, tvorba digitálního obsahu, bezpečnost, řešení problémů). Uživatel se dozví, zda se v těchto oblastech nachází na úrovni začátečník, mírně pokročilý či pokročilý. (Popř. zda nebylo dost dat k tomu, aby se úroveň mohla změřit.)

alt

Pod každou oblastí jsou zobrazeny její jednotlivé podoblasti. Také v případě těchto podoblastí se uživatel dozví, jakou v nich dosáhl úroveň. Zároveň může každou podoblast rozkliknout a přečíst si její popis.

alt

Pokud uživatel absolvuje průchod několikrát, může zároveň své výsledky porovnat s těmi dřívějšími. Kromě toho se může podívat do Národní soustavy povolání a například porovnat, zda jeho výsledky odpovídají jeho současnému či vysněnému zaměstnání. V závislosti na dosaženém výsledku pak EVALDO doporučí uživateli vhodné vzdělávací materiály (online kurzy, videa apod.).

 

Využití nástroje Evaldo zaměstnanci úřadu práce

Následující část pojednává o tom, jak mohou evaluační nástroj Evaldo využít zaměstnanci úřadu práce při práci s různými skupinami klientů. Součástí kapitoly je Metodika pro práci s mladistvými klienty, která obsahuje pracovní list.

Zaměstnanci a klienti Úřadu práce České republiky jsou jednou z cílových skupin evaluačního nástroje Evaldo. Zaměstnanci úřadu práce mohou nástroj využít jak za účelem identifikace osob digitálně vyloučených, tak i k jejich motivaci.

Identifikace a podpora osob s digitálním vyloučením

Identifikace a podpora osob s digitálním vyloučením je důležitá zejména vzhledem k tomu, že se často jedná o klienty, kteří dlouhodobě zůstávají v evidenci uchazečů o zaměstnání úřadu práce či kteří se na úřady práce opakovaně vracejí. Dokument Analýza systémů a nástrojů pro podporu cíleného rozvoje digitální gramotnosti poskytuje shrnutí mezinárodních i českých šetření (Eurostat, PIAAC, ČSÚ) z nichž vyplývá, že úroveň digitální gramotnosti nezaměstnaných je podprůměrná, přičemž nejhůře jsou na tom dlouhodobě nezaměstnaní. 

Tito lidé se potýkají s různými typy znevýhodnění. Lidé s nízkou úrovní digitální gramotnosti (které se navíc často prolíná s nízkou úrovní čtenářské a numerické gramotnosti) mají horší přístup k informacím a ke vzdělání a jejich vyloučení se tak dále prohlubuje. Nízkou úroveň digitální gramotnosti mají nejen ti, kteří digitální technologie vůbec nepoužívají, ale i ti, kteří užívají digitální technologie příliš jednostranně, např. pouze pro zábavu (sledování seriálů apod.).

Některé bariéry se dají odstranit či měnit jen obtížně (např. zdraví), s jinými se dá pracovat tak, že jedince podpoříme v jejich řešení. K překážkám, které se dají překonat, patří nízká úroveň digitální gramotnosti. Prvním krokem k překonání této bariéry je identifikace osob, které potřebují naši podporu.

Pracovníci ÚP mohou postupovat následujícím způsobem:

1. Zjištění předchozích zkušeností, dovedností či postojů a identifikace osob digitálně vyloučených

Při práci s klienty bychom měli respektovat, že si již mnohým prošli, a proto je pro ně důležité sdílení předchozích zkušeností. Klient ÚP absolvuje interaktivní osobní diskuzi s kompetentním pracovníkem ÚP. Ten klade otevřené otázky, pomocí nichž zjišťuje, k čemu klient využívá digitální technologie a jaké jsou v této oblasti jeho dovednosti a postoje. Při tom se může opírat o dotazník, který je součástí metodiky Identifikace osob s digitálním vyloučením.

2. Využití Evalda k podrobnější identifikaci oblastí přenositelných digitálních kompetencí, ve kterých klient zaostává.

Zaměstnanec úřadu práce po vyhodnocení situace seznámí klienta s Evaldem. Poté se rozhodne, zda klientovi nástroj Evaldo pouze doporučí a stručně ho s ním seznámí (k tomu může využít i následující leták: www.evaldo.cz/sites/default/files/letak.pdf), nebo zda mu poskytne nějaký druh pomoci.

3. Poskytování podpory klientům, kteří naši pomoc potřebují

Pokud má klient velmi nízkou úroveň ICT dovedností, tak je (kromě motivace) důležité právě to, aby nebyl vhozen do vody bez toho, abychom mu poskytli nějaký způsob pomoci. (V pedagogice pracujeme s termínem scaffolding neboli lešení, které stavíme pro danou osobu, aby mohla „stoupat“ k danému cíli.)

Klientovi můžeme poskytnout následující typy opory:

• Rozdělení úkolu na zvládnutelné části

• Názorná demonstrace: Pokud klient úkol vůbec nezvládne, můžeme zařadit demonstraci (modelování) toho, jak lze postupovat. Ukazujeme klientovi, jak my sami postupujeme při plnění úkolu a tento postup doprovázíme slovním komentářem: Teď po mně Evaldo chce...,proto musím....Teď si nevím rady, tak se podívám na nápovědu. Poté můžeme dle potřeby nechat klienta, aby si prošel prvních pár úkolů, přičemž mu poskytujeme oporu v případě, že si neví rady.

Poskytování opory se může dále dít formou přeformulování zadání, nápovědy či pomocí návodných otázek: Co teď musím udělat? Kde se na obrazovce nachází...? Pomocí otázek a pozorováním zároveň zjistíme, jakým způsobem klient při řešení úkolu přemýšlí (metakognice) a s jakými problémy se potýká.

4. Rozhovor nad výsledky a doporučení:

Po absolvování průchodu testem bychom měli poskytnout prostor pro reflexi. Zjišťujeme, jak se klientům dařilo, co jim dělalo největší problémy či co je překvapilo s ohledem na jejich výsledky. Klienta dále upozorníme, že nyní může absolvovat některý z kurzů, které mu Evaldo doporučil a že si může porovnat úroveň svých digitálních kompetencí s povoláním, které by rád vykonával (či již vykonává).

Motivace osob s nízkou úrovní digitální gramotnosti

Jak již bylo řečeno, k dlouhodobým klientům úřadu práce patří osoby, které jsou postižené digitálním vyloučením. Tyto osoby často odmítají digitální technologie. Neumí si představit, k čemu by je mohli v osobním i pracovním životě využívat a často k nim mívají omezený přístup. Při práci s těmito osobami je nutné v první řadě zapracovat na motivaci a změně postojů. Je důležité, aby klient sám chtěl něco změnit a také aby věděl, co potřebuje změnit. Zde mohou zaměstnanci úřadu práce fungovat v roli motivátorů tak, aby došlo ke změně postojů klienta ve vztahu k digitálním technologiím. K motivaci slouží motivační pohovory, během nichž se poradce snaží motivovat klienta k vlastní aktivitě a vzbudit v něm chuť, aby na sobě začal pracovat.

Součástí motivačního rozhovoru či jeho pokračováním může být i demonstrace přenositelných digitálních kompetencí pomocí nástroje Evaldo. Právě tento nástroj může poskytnout odpověď na otázku „K čemu mi to je?” Poradce může klientovi demonstrovat na několika úkolech, k čemu se dají digitální technologie využít. Například hned v úvodu si uživatel v simulovaném prostředí vyřizuje občanský průkaz. Na tuto demonstraci můžeme navázat diskuzí o tom, jakým způsobem nám slouží digitální technologie při komunikaci s veřejnou správou, při hledání práce a v dalších aspektech osobního života.

Využití nástroje Evaldo při práci s mladou generací

Evaldo mohou zaměstnanci úřadu práce využít například během svých aktivit v Informačních a poradenských střediscích, která poskytují služby žákům základních škol, studentům a absolventům středních, vyšších odborných a vysokých škol, rodičovské veřejnosti, školským zařízením a dalším zájemcům. Evaldo se dá také využít při práci s mladistvými v Job clubu, což je poradenský program, jehož hlavním cílem je motivovat a aktivizovat účastníky k uplatnění na trhu práce. Job club probíhá formou opakovaných skupinových setkávání v malých skupinách o 8 až 10 účastnících a je určen všem uchazečům o zaměstnání, kteří chtějí zapracovat na svém růstu a posílit dovednosti, které souvisejí s pracovním životem.

Evaluační nástroj Evaldo se pro práci s mladou generací hodí zejména proto, že má formu hry a herně pojatou grafiku. Zároveň je jeho ovládání intuitivní. Průchodu Evaldem může předcházet motivační rozhovor na téma digitální kompetence. Připravili jsme pro vás metodiku, kterou můžete dle zvážení (celou, či jen její část) použít při individuální či skupinové práci s mladistvými. Práci s Evaldem v metodice předchází motivace a seznámení s pojmem přenositelné kompetence, jejichž úroveň Evaldo ověřuje.

Ověřování přenositelných digitálních kompetencí pomocí online nástroje Evaldo (Metodika pro práci s mladistvými klienty)

Anotace:

Tato metodika je určená pro skupinovou či individuální práci s mladistvými klienty, kteří se připravují na volbu budoucího povolání. Každý klient by měl mít k dispozici počítač s připojením k internetu, na němž absolvuje průchod online nástrojem Evaldo a seznámí se s dalšími online materiály. V závislosti na podmínkách a časových možnostech můžete metodiku využít buď celou, nebo jen její části. Po úvodním motivačním pohovoru se klienti seznámí s přenositelnými digitálními kompetencemi a referenčním rámcem DigComp 2.1, který obsahuje přehled těchto kompetencí. V hlavní části pracují s online nástrojem Evaldo, pomocí něhož si ověří úroveň svých přenositelných digitálních kompetencí. Dosaženou úroveň mohou následně porovnat s vysněným povoláním v Národní soustavě povolání. Kromě toho se seznámí s on-line kurzy a dalšími vzdělávacími materiály, pomocí nichž se mohou dále rozvíjet. Na závěr zúročí získané poznatky při tvorbě svého vlastního vzdělávacího plánu.

Cíle:

• Klient porozumí pojmu přenositelné digitální kompetence a zhodnotí jejich význam.

• Klient odliší přenositelné kompetence od nepřenositelných.

• Klient ověří úroveň svých digitálních kompetencí.

• Klient porovná úroveň svých digitálních kompetencí s vysněným povoláním.

• Klient vytvoří individuální plán dalšího vzdělávání.

Použité zdroje a materiály:

• Evaldo (online nástroj): www.evaldo.cz/vitejte-v-evaldovi

• Digitální kompetence dle povolání: www.evaldo.cz/povolani

• Národní soustava povolání: www.nsp.cz

• Referenční rámec DigComp 2.1: portaldigi.cz/wp-content/uploads/2019/05/DigComp_2_1_final.pdf

• Pracovní list www.evaldo.cz/sites/default/files/list.pdf

Doporučený postup

1. Motivace a zjišťování předchozích zkušeností

Na úvod absolvujeme s klienty motivační rozhovor na téma využívání digitálních technologií. Kromě motivace je cílem tohoto rozhovoru také to, že zjistíme, jaké mají mladiství klienti předchozí zkušenosti s využíváním digitálních technologií a jaký k nim mají vztah.

Možné otázky:

• K čemu všemu používáte počítač, notebook, tablet či mobilní telefon?

• K čemu je používáte nejvíce a k čemu nejméně?

• Kolik času zhruba trávíte s digitálními technologiemi?

• Jaké je vaše vysněné povolání? Čím byste chtěli být?

• Jakým způsobem myslíte, že budete využívat digitální technologie ve svém budoucím povolání?

2. Přenositelné digitální kompetence

Diskutujeme s klienty nad tím, co si představují pod pojmem přenositelné digitální kompetence. Nejdříve se zeptáme, co si klienti představují pod slovem kompetence. (Jedná se o dovednosti, znalosti, schopnosti a postoje, které potřebujeme k uplatnění ve společnosti.). Poté mohou ve dvojicích či skupinách prodiskutovat, co se skrývá pod pojmem přenositelné kompetence.

Návodné otázky:

• Co znamená slovo přenositelné?

• Které kompetence tedy asi budou přenositelné?

• Bude sem například patřit práce s konkrétním nástrojem na tvorbu webů?

Shrneme, že se v případě přenositelných kompetencí jedná o kompetence, které nejsou přímo spojeny s konkrétním pracovním místem, kvalifikací či úkolem, ale jsou široce využitelné napříč obory i v soukromém životě. Porozumění těmto pojmům můžeme ověřit jednoduchým úkolem, který zároveň klienty seznámí s oblastmi referenčního rámce DigComp 2.1.

3. Seznámení s referenčním rámcem DigComp 2.1

Každá oblast referenčního rámce DigComp 2.1 zahrnuje další podoblasti. Na úvod můžeme zadat úkol, při němž se klienti sami pokusí přiřadit vybrané podoblasti k dané oblasti referenčního rámce.

Řešení si mohou klienti zkontrolovat buď podle tištěné verze referenčního rámce DigComp 2.1 (portaldigi.cz/wp-content/uploads/2019/05/DigComp_2_1_final.pdf), nebo v online verzi Národní soustavy povolání: cdk.nsp.cz/digitalni-kompetence

Pomocí těchto materiálů se zároveň seznámí i s ostatními podoblastmi referenčního rámce DigComp 2.1.

4. Průchod Evaldem

Představíme Evalda s tím, že se jedná o hru, která ověřuje úroveň nepřenositelných digitálních kompetencí, se kterými se klienti právě seznámili. Klienti se nejdříve na stránkách zaregistrují a poté se přihlásí do systému (www.evaldo.cz/vitejte-v-evaldovi). Registrace je bezplatná a jednoduchá, stačí sledovat pokyny na webu. Podle časových možností můžeme klienty buď rovnou nechat projít Evalda (průchod trvá zhruba 30 až 40 minut), nebo můžeme zvolit komplexnější postup, který zahrnuje předvídání dosažené úrovně a porovnání předpovědi s realitou.

Doporučený postup průchodu Evaldem:

1. Předvídání:

Klienti předvídají, jakou dosáhnout úroveň.

2. Samostatný průchod Evaldem:

Klienti na počítači absolvují průchod Evaldem. Upozorníme, že průchod musejí absolvovat najednou bez přerušení.

3. Porovnání s předvídáním:

Po průchodu Evaldem klienti porovnají dosažený výsledek s tím, co původně tipovali. Sdílí, co je překvapilo, v čem by se měli zlepšit, co jim dělalo problémy apod.

 

Návazné aktivity po průchodu Evaldem  (Národní soustava povolání a doporučené kurzy)

1. Porovnání výsledků s vysněným povoláním:

Klienti zadávají do vyhledávacího okénka povolání, která by chtěli v budoucnu vykonávat, a zjišťují, jakou úroveň digitálních kompetencí tato povolání vyžadují. Zároveň mohou nahlédnout do Národní soustavy povolání (www.nsp.cz). Prohlédnou si, jak jsou zde zařazeny digitální kompetence a zjišťují, které další dovednosti a kompetence jsou u jednotlivých povolání popsány.

2. Vzdělávání online:

Upozorníme, že Evaldo doporučuje bezplatné kurzy a další vzdělávací materiály. Klienti si je mohou prohlédnout a vytipovat ty, které se jim hodí.

Zároveň můžeme dát prostor ke sdílení. Klienti si vzájemně mohou doporučovat online kurzy, které se jim osvědčily. Pokud neznají pojem MOOC, vysvětlíme ho. (Jedná se o hromadné otevřené online kurzy, jejichž podstatou je, že vzdělávání probíhá hlavně prostřednictvím internetu.)

Externí online kurzy, které můžete klientům doporučit:

Zahraniční:

• Coursera: www.coursera.org

Uživatelsky příjemný portál, který nabízí řadu kurzů z různých oborů, od psychologie, přes humanitní obory až po programování a chemii. Většina kurzů je vyučována v angličtině, ale najdete tu i kurzy v jiných jazycích. Velká část kurzů je zdarma. Platí se za možnost získat certifikát.

• Futurelearn: www.futurelearn.com

Tento portál založila Open University. Nalezneme zde širokou nabídku kurzů, které pokrývají řadu různých témat. Probíhající kurzy zde můžete absolvovat zdarma. Zpoplatněný je přístup ke všem kurzům (to jest i k těm proběhlým).

• Udacity: www.udacity.com

Zde naleznete hlavně kurzy z oblasti informační technologie či matematiky. Kurzy jsou zpoplatněné.

• Code Academy: www.codecademy.com

Na tomto portále se můžete naučit kódovat. Zdarma je základní balíček, který obsahuje interaktivní lekce a procvičování.

• Khan Academy: www.khanacademy.org

Tento portál je zaměřený hlavně na základní a střední školy. Materiály jsou dostupné v několika jazycích (včetně češtiny).

• Digitální Garáž: learndigital.withgoogle.com/digitalnigaraz

Digitální garáž nabízí online kurzy od společnosti Google. Najdete tu například kurzy z oblasti marketingu, vyhledávání na internetu či SEO. Kurzy jsou zdarma a dostupné v češtině.

České:

• Seduo: www.seduo.cz

Na tomto portále naleznete například kurzy zaměřené na obchod, komunikaci, leadership, marketing, kancelářské softwary, jazyky či osobní rozvoj. Většina kurzů je zpoplatněna, ale pár kurzů je dostupných zadarmo.

• Learn2Code: www.learn2code.cz

Jak již název napovídá, tento web nabízí kurzy zaměřené na kódování. Kurzy jsou většinou zpoplatněné, ale dá se tu najít i pár kurzů, které jsou zdarma.

• DigiSkills: www.digiskills.cz

Web obsahuje kurzy, online videa a mikrokurzy z oblasti produktivity a digitálních inovací. Kurzy jsou zpoplatněné, ale můžete si je vyzkoušet zdarma.

6. Vytvoření individuálního plánu dalšího vzdělávání

Klienti využijí dosažené poznatky k tomu, aby si naplánovali, jakým způsobem (a ve kterých oblastech) se budou dále vzdělávat. Vytvoří si plán dalšího vzdělávání.

Národní soustava povolání a digitální kompetence dle povolání

V následující kapitole se dozvíte, co je Národní soustava povolání a jakým způsobem jsou s ní propojené digitální kompetence, které popisuje referenční rámec DigComp 2.1.

Národní soustava povolání (www.nsp.cz) je veřejně dostupná internetová databáze informací o povoláních, která se vyskytují na českém trhu práce. Každé povolání obsahuje, kromě dalších informací, také předpoklady pro výkon povolání, a to zejména kvalifikační, odborné a zdravotní. V rámci projektu DigiKatalog bylo k vybraným povoláním z NSP navíc přiřazeno, jakou úroveň přenositelných digitálních kompetencí by měl člověk na dané pozici ovládat.

V Národní soustavě povolání naleznete přehledný popis digitálních kompetencí podle referenčního rámce DigComp 2.1. Dostanete se k nim buď přes hlavní stránku, a to kliknutím na odkaz Digitální kompetence, nebo přes tento odkaz: www.cdk.nsp.cz/digitalni-kompetence. Zároveň je očekávaná úroveň digitálních kompetencí popsána u vybraných povolání. Očekávanou úroveň digitálních kompetencí pro určité povolání můžete zjistit i na našem webu. Dostanete se sem buď z hlavní stránky (www.evaldo.cz) tak, že v menu vyberete odkaz Doporučené kompetence dle povolání, nebo můžete použít odkaz: www.evaldo.cz/povolani.

Jakým způsobem jsme postupovali při popisu úrovní digitálních kompetencí

Pro stanovení úrovně jednotlivých přenositelných digitálních kompetencí byla v rámci realizace projektu DigiKatalog definována třístupňová škála:

Začátečník ● Mírně pokročilý ● Pokročilý

Tento počet úrovní se pro stanovení vazby mezi přenositelnými digitálními kompetencemi a povoláními z Národní soustavy povolání jevil jako nedostačující, jelikož výkon některých povolání vyžaduje znalosti a dovednosti v oblasti IT na vyšší kvalifikační i odborné úrovni. 

Proto byla pro stanovení vazeb na povolání definována čtyřúrovňová škála přenositelných digitálních kompetencí:

Začátečník ● Mírně pokročilý ● Pokročilý ● Specializovaný

Nastavení úrovně přenositelných digitálních kompetencí bylo uskutečněno pro 500 páteřních povolání. Ty byly (z celkového počtu 2500 povolání obsažených v NSP) vybrány na základě nejčastějšího výskytu zaměstnanců z platové i mzdové sféry na trhu práce ČR. Nastavení úrovně digitálních kompetencí bylo realizováno týmem odborných pracovníků projektu, kteří mají zkušenosti s popisem trhu práce v rámci správy Národní soustavy povolání. Po začlenění digitálních kompetencí do Národní soustavy povolání bylo oznámeno veřejné připomínkové řízení, během něhož mohli zaměstnanci, zaměstnavatelé i odborníci na trhu práce vznést námitky.

Využití Národní soustavy povolání a digitálních kompetencí dle povolání

Následující kapitola vám objasní, jak Národní soustavu povolání využívají zaměstnanci úřadu práce a jak toto využití obohatilo začlenění digitálních kompetencí.

Národní soustavu povolání zaměstnanci úřadu práce ve své praxi využívají, proto lze předpokládat, že ocení její rozšíření o oblast digitálních kompetencí. Na základě rozhovorů se zaměstnanci úřadu práce během našich workshopů byly identifikovány tyto způsoby využití Národní soustavy povolání:

Při práci s klienty využívají zaměstnanci úřadu práce kompetence zde popsané (včetně digitálních) vždy, když klient tápe nad svým sebehodnocením. Klient může zde uvedené formulace využít pro sestavení CV či motivačního dopisu.

Zaměstnanci úřadu práce pracují s Národní soustavu povolání při zhodnocení kompetencí klienta v případě změny povolání. Klient si zde může ověřit, které kompetence (včetně digitálních) musí získat, aby mohl toto povolání vykonávat. Případně ho zaměstnanec úřadu práce může nasměrovat na vhodný rekvalifikační kurz.

Národní soustavu povolání ukazují zaměstnanci úřadu práce skupinám žáků při přednáškách či workshopech určených pro ZŠ a SŠ. Žáci mají možnost do NSP nahlédnout, zjistit, co zde najdou, a klást otázky. Toto zkoumání NSP může být rozšířeno o práci s evaluačním nástrojem Evaldo. Po průchodu se mohou žáci podívat, zda jejich úroveň digitálních kompetencí odpovídá tomu, co by měli zvládat, pokud chtějí v budoucnu získat vysněné povolání. Zároveň si udělají představu o tom, jaké digitální kompetence by měli rozvíjet.

Výukové materiály

V následující části se seznámíte s tím, jak se můžete pomocí našich materiálů vzdělávat v oblasti digitálních kompetencí.

Důležitou součástí našeho systému jsou materiály, které slouží ke vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí. Sem patří jak kurzy a videa, které byly vytvořené v rámci projektu DigiKatalog, tak i odkazy na další české i zahraniční vzdělávací materiály. K těmto materiálům a zdrojům se dostanete přes PortálDigi, pokud si v menu (v pravém horním rohu) vyhledáte výukové materiály, popř. můžete použít odkaz: www.evaldo.cz/vyukove-materialy. Vzdělávací kurzy vytvořené v rámci projektu DigiKatalog jsou také dostupné přes webovou stránku DigiVýuka: www.digivyuka.cz.

Vzdělávací materiály jsou propojeny s evaluačním nástrojem Evaldo. Toto propojení funguje tak, že se po průchodu Evaldem uživateli zobrazí výběr doporučených vzdělávacích materiálů v závislosti na tom, jaké úrovně dosáhl v příslušné digitální kompetenci.

Kurzy vytvořené v projektu DigiKatalog

V rámci projektu DigiKatalog byly vytvořené kurzy, které jsou určené ke vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí. Tyto kurzy byly vytvořené v Moodlu, což je software určený pro správu a vytváření elektronických e-learningových kurzů a organizaci výuky. Hlavní výhodou Moodlu je, že se jedná o volně šiřitelný software (open source) s otevřeným kódem. V Moodlu si uživatel může vytvořit vlastní profil a přidat k němu fotografii či kontaktní údaje. Též je zde možnost chatu a diskusních fór pro komunikaci s vyučujícími i studenty navzájem. Jak již bylo řečeno, do těchto kurzů se dostanete přes PortálDigi (www.evaldo.cz/vyukove-materialy). Zároveň můžete do kurzů vstoupit přes DigiVýuku (www.digivyuka.cz) a zde si vybrat kurzy, o které máte zájem. Kurzy lze využít k samostudiu, ke studiu s podporou lektora, případně mohou sloužit jako opora pro učitele při přípravě vlastních materiálů. Velká část je pojata modulově. Lze tedy relativně lehce vytvořit případný další kurz dle konkrétních potřeb.

Kurzy jsou zde členěny na kurzy podle referenčního rámce DigComp 2.1 a kurzy dle cílových skupin:

1. Kurzy podle referenčního rámce DigComp 2.1

Sem patří pět kurzů, přičemž každý z těchto kurzů odpovídá jedné z oblastí referenčního rámce DigComp 2.1 (www.cdk.nsp.cz/digitalni-kompetence). S těmito oblastmi korespondují i názvy kurzů, pouze kurz Píšeme, fotíme, kódujeme (oblast: Tvorba digitálního obsahu) má pozměněný název, aby byl lépe srozumitelný. Pro každou kompetenci jsou ve třech úrovních pokročilosti vytvořeny mikrokurzy, které obsahují textový studijní materiál a zpětnovazební aktivitu (většinou formou autotestu). V kurzech jsou zařazena také videa a záznamy webinářů.

Přehled kurzů podle rámce DigComp 2.1:

• Informační a datová gramotnost

• Řešení problémů

• Píšeme, fotíme, kódujeme

• Počítačová bezpečnost

• Komunikace a spolupráce 

2. Kurzy podle cílových skupin, pro které jsou určeny

Další skupinu kurzů vytvořených v rámci projektu tvoří kurzy určené pro konkrétní cílové skupiny. Každý kurz obsahuje: textové vzdělávací materiály, zpětnovazební aktivity, záznam z webináře na některé z obsažených témat, diskuzní fórum pro komunikaci, další související videa, informace a pokyny ke stažení zálohy kurzu a vlastní použití.

Přehled kurzů podle cílových skupin:

• Veřejná správa a informační technologie

Tento kurz je určen pro úředníky veřejné správy

• IT pracovník firmy jako mentor rozvoje digitálních kompetencí

Cílovou skupinou jsou IT pracovníci, kteří by kromě řešení technických problémů měli zároveň fungovat jako mentoři. V kurzu se dozvědí, jak mohou pomáhat zaměstnancům při vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí.

• Rodina a digitální technologie

Cílovou skupinou kurzu jsou především rodiče a další rodinní příslušníci, kteří se v kurzu dozvědí, jak využívat smysluplně a bezpečně digitální technologie v rámci rodiny.

• Vedoucí pracovník

Kurz je určen všem vedoucím pracovníkům větších i menších firem.

• Digitální začleňování

Tento kurz poslouží všem, kdo pracují s osobami digitálně vyloučenými či s osobami, které jsou digitálním vyloučením ohrožené.

Využití výukových materiálů zaměstnanci úřadu práce

V této části vám ukážeme, jak můžete výukové materiály využít jak při práci s klienty, tak i k vlastnímu vzdělávání.

Využití při poradenských pohovorech s klienty a žáky

Součástí práce zaměstnanců úřadu práce je poskytování informací o možnostech dalšího vzdělávání, které mohou zlepšit pozici klientů na trhu práce. Motivace je důležitým před- pokladem k tomu, aby se uchazeči začali vzdělávat v oblasti digitálních kompetencí a aby daný kurz dokončili. Proto potřebují vědět, že jim absolvování kurzu k něčemu bude, že jim pomůže dosáhnout jejich cíle. Zde dobře funguje propojení s Národní soustavou povolání, kde si uchazeči mohou přečíst, které digitální kompetence by měli zvládat, aby byli připraveni efektivně vykonávat vysněné povolání. Zároveň jim evaluační nástroj Evaldo pomůže určit, ve kterých oblastech mají mezery.

Využití při skupinových aktivitách

Jelikož kurzy lze využít jak k samostudiu, tak i při práci ve skupinách a/či s lektorem, mohou si některé z nich klienti projít v učebnách, a to například v rámci skupinového poradenství v Job Clubu, které probíhá formou opakovaných skupinových setkání v malých skupinách o 8 až 10 účastnících. Výběru daného kurzu může předcházet seznámení s přenositelnými digitálními kompetencemi (www.cdk.nsp.cz/digitalni-kompetence) a ideálně i ověření úrovně digitálních kompetencí.

Vzdělávání zaměstnanců úřadu práce

V neposlední řadě mohou kurzy využít zaměstnanci úřadu práce k vlastnímu vzdělávání. Níže vybíráme kurzy, které by vzhledem ke svému obsahu mohly zaměstnancům úřadu práce přinést užitečné poznatky:

Digitální začleňování: Tento kurz je určen všem, kteří pracují s osobami digitálně vyloučenými. Cílem kurzu je poskytnout přehled o současné situaci v oblasti digitálního vyloučení. Vysvětluje, kdo a proč je touto nerovností ohrožen. Zaměřuje se na způsoby, jak rozpoznat své vzdělávací potřeby a ověřit své digitální kompetence. Poskytuje přehled vzdělávacích příležitostí v této oblasti a popisuje, jaké charakteristiky by měla kvalitní vzdělávací nabídka splňovat.

Veřejná správa a informační technologie: Tento kurz je relevantní pro zaměstnance úřadu práce zejména proto, že často pracují s důvěrnými informacemi a daty s vysokými nároky na ochranu. V kurzu se naučí používat informační a komunikační technologie s ohledem na bezpečí a soukromí.

Metodické materiály

Tato kapitola se zaměřuje na  metodiky vytvořené v rámci našeho projektu. Dozvíte se, jak jsou tyto metodiky strukturované. Zároveň vám představíme systém, ve kterém můžete metodiky nejen číst, ale také vytvářet.

K metodikám, které vznikly v rámci našeho projektu, se dostanete přes PortálDigi (www.evaldo.cz). Kliknete na menu v pravém horním rohu a vyberete z nabídky odkaz s názvem Metodické materiály. Případně použijte tento odkaz: www.evaldo.cz/metodiky.

Metodiky jsou dokumenty, které popisují, jakým způsobem můžeme dosáhnout cíle, který jsme si stanovili. Například v našem systému publikovaná Metodika práce z domova pokrývá problematiku spojenou se zaváděním tohoto způsobu práce a radí, jak se s jednotlivými problémy vypořádat. Metodika Identifikace osob s digitálním vyloučením zase doporučuje, jak by tato identifikace mohla probíhat.

Hlavní výhoda našeho přístupu tkví v tom, že jsme metodiky rozdělili na menší, snadno zvládnutelné části. Toto dělení uživateli umožní, aby se zaměřil pouze na ty části, které ho zajímají. Každá metodika se dělí podle rolí, tedy podle toho, kdo řeší daný problém nebo se podílí na implementaci. Například v Metodice práce z domova byly tyto role stanoveny následovně: zaměstnanec, manažeři týmů a personalista. Pokud si tedy chcete metodiku přečíst, nejdříve musíte vybrat roli, která vás zajímá. Dále se text dělí na podkapitoly, přičemž každá podkapitola popisuje klíčové činnosti, které musí být vykonány, nebo problémy, se kterými se člověk v dané roli potýká. Například v případě Metodiky práce z domova se zaměstnanec často potýká s nedostatkem kontaktu se svými spolupracovníky či s nadřízeným. Tato problematika se proto řeší v podkapitole s názvem Kontakt se zadavatelem či šéfem a Kontakt s týmem. Každá podkapitola také obsahuje shrnutí, které se objeví pod nadpisem každé podkapitoly. To slouží k rychlé orientaci a uživatel se podle něj rozhoduje, zda má danou podkapitolu rozkliknout a přečíst si celý text.

Kromě čtení metodik můžete v této části webu také metodiky vytvářet. K tomu je zapotřebí registrace a schválení metodiky administrátorem. Jak takovou metodiku vytvářet se dozvíte v Metodice tvorby metodik (www.evaldo.cz/metodiky/tvorba-metodik-v-prostredi-met-sos). Ta je rozdělena na dvě části. První část pojednává o tom, jak vytvářet obsah metodiky a v druhé se dozvíte, jak metodiku vkládat do systému. Ke každému kroku zde naleznete video, které názorně demonstruje, jak postupovat.

Využití metodických materiálů zaměstnanci úřadu práce

V této části doporučujeme zaměstnancům úřadu práce konkrétní metodiky, které mohou využít pro svou práci.

Z vytvořených metodik bude zaměstnance úřadu práce zajímat především Metodika pro identifikaci osob digitálně vyloučených a negramotných (www.evaldo.cz/metodiky/metodika-identifikace-osob-digitalne-vyloucenych…), a to především ta část, kde se hovoří o práci s nezaměstnanými. Naleznete zde dotazník, který vám poslouží při vedení rozhovoru s klientem. Dotazník vám pomůže rozlišit, do jaké míry je daný uchazeč ohrožen digitálním vyloučením a jakým problémům čelí. Podle výsledků dotazníků jsou uchazeči rozděleni do různých skupin a na základě tohoto rozdělení jsou popsány možnosti zapojení uchazeče o zaměstnání do aktivit či podpory poskytované Úřadem práce ČR.

Pokud se mezi klienty vyskytnou jedinci, kteří zvažují přechod na práci z domova, můžete jim doporučit Metodiku práce z domova (www.evaldo.cz/metodiky/metodika-prace-z-domova). Zde si mohou například udělat interaktivní test, který jim pomůže identifikovat, zda je pro ně tento způsob práce vhodný. Kromě toho se seznámí i s dalšími aspekty tohoto způsobu práce, včetně právní problematiky.

Zaměstnanci úřadu práce mohou systém, ve kterém jsou metodiky vytvářeny, využít pro tvorbu a publikaci vlastních metodik. Jak takovou metodiku vytvářet se dozvíte v Metodice tvorby metodik (www.evaldo.cz/metodiky/tvorba-metodik-v-prostredi-met-sos).

Se strukturou našich metodik se můžete seznámit prostřednictvím následujícího videa:

Zaměstnanec IT

Úvod

V úvodní kapitole vás seznámíme s tím, komu je tato metodika určena a jak je strukturovaná.

Tato metodika je určená pro zaměstnance, kteří poskytují IT podporu ve firmách či kteří pracují s klienty. Sem patří například správce IT ve firmách, k jejichž povinnostem mimo jiné patří analýza požadavků a potřeb uživatelů a jejich řešení či školení uživatelů v oblasti využívání informačních systémů. Kromě toho zde naleznou doporučení i vedoucí IT pracovníci či ti, kteří působí na pozicích mentorů. Lidé, kteří pracují na těchto pozicích, musí efektivně komunikovat se zaměstnanci či klienty tak, aby nedocházelo k nedorozuměním. Proto se v první část této metodiky zaměříme na komunikační dovednosti, které by měli tito zaměstnanci ovládat.

Další část metodických doporučeních slouží jako inspirace zejména pro IT vedoucí pracovníky a pracovníky, kteří působí v roli mentorů rozvoje digitálních dovedností. Seznámí se zde s referenčním rámcem přenositelných digitálních kompetencí a s nejdůležitějšími částmi našeho systému, které z tohoto rámce vycházejí. Sem patří evaluační nástroj Evaldo, který slouží k ověření přenositelných digitálních kompetencí, a vzdělávací kurzy. V praktické části ukážeme, jak mohou tyto nástroje využít k rozvoji přenositelných digitálních kompetencí svých kolegů v netechnických pozicích.

Hlavní zásady efektivní komunikace

V této kapitole si shrneme hlavní zásady, které bychom měli uplatňovat, pokud si chceme vzájemně porozumět a pokud nám záleží na tom, aby se všechny zúčastněné strany cítily dobře.

Když lidé potřebují podporu IT, obvykle to není proto, že jsou spokojeni s tím, jak všechno skvěle funguje. Opak je pravdou. V roli IT podpory komunikujete s lidmi, kteří potřebují pomoc a mohou se cítit frustrovaní. Těmto lidem byste měli být schopni naslouchat tak, abyste pochopili jejich potřeby a mohli jim pomoci vyřešit jejich konkrétní problémy. Z toho plyne, že pro IT pracovníky působící v roli IT podpory jsou důležité nejen technické dovednosti, ale také to, aby uměli naslouchat a jasně formulovat myšlenky.

K hlavním zásadám efektivní komunikace patří:

1. Aktivní naslouchání

Porozumění problému, který daná osoba potřebuje vyřešit, je klíčové. Při aktivním naslouchání věnujeme našemu protějšku plnou pozornost a nepřerušujeme ho/ji. Soustředíme se na to, co nám druhý říká a snažíme se jeho slovům skutečně porozumět.

Tip: K častým příčinám nedorozumění patří to, že se lidé vzájemně neposlouchají. Na problémy druhého reagují podrážděně a s nepochopením. Někdy stačí, když jinými slovy zopakujete to, co vám říká druhý. Druhá strana tak získá pocit, že je její sdělení pro vás důležité a vy sami získáte čas zpracovat danou informaci. Tuto techniku si můžete vyzkoušet doma s členy rodiny.

K některým dalším technikám, které jsou využitelné i při komunikaci IT pracovníků, patří:

Povzbuzování:

Snažíme se povzbudit mluvčího k dalšímu hovoru a ukázat mu, že se o jeho problém zajímáme. To můžeme dělat například prostřednictvím otázek: V čem je problém? Jak se to stalo? Jak mohu pomoci? 

Objasňování:

Usilujeme o to, abychom si objasnili, co se nám druhá strana snaží říct, získali více informací a případně opravili mylné závěry. Klademe objasňující otázky typu: Myslíte tím...? Jak se to stalo?

Parafrázování:

Při parafrázování přeformulujeme to, co se nám mluvčí snaží sdělit, čímž si ověříme, že jeho slova správně chápeme: Jestli to dobře chápu, tak problém je v tom / Potřebujete ode mě...

Shrnutí:

Na závěr ještě můžeme shrnout, co se od nás očekává či k čemu jsme dospěli.

2. Empatie a trpělivost

IT pracovníci se ve svém IT týmu setkávají a komunikují s lidmi, jejichž znalosti jsou na stejné či podobné úrovni jako jejich. Proto pro ně může být složité představit si, jak problému rozumí lidé, jejichž digitální dovednosti jsou na nižší úrovni. Snažte se vžít do situace, pocitů a myšlení těch, kteří vaši pomoc potřebují. Trpělivě poslouchejte a vysvětlujte.

3. Srozumitelné a jednoduché vyjadřování

Velkou chybou je, když používáte termíny, kterým druhá strana nerozumí. Rozhodně byste neměli předpokládat, že druhá strana bude mít stejné znalosti ve vašem oboru jako vy. Vyhněte se IT žargonu a vysvětlujte vše jednoduše. Pokud potřebujete nějaký termín použít, ověřte si, zda mu druhá strana rozumí, a popřípadě ho jednoduše vysvětlete.

Tip: Udělejte si slovníček IT pojmů: Ten můžete v případě potřeby použít při komunikaci se zaměstnanci či ho zaměstnancům rozeslat k prostudování. Použít můžete například i tento slovníček: Slovník IT pojmů: https://blog.smitio.com/clanek-slovnik-it-pojmu

Tip: Zamyslete se nad tím, jaká je úroveň odbornosti zaměstnanců vaší firmy či vašich klientů. Někdy se doporučuje, abyste začali mluvit na úrovni mírně pod úrovní, kterou u nich předpokládáte. Přitom můžete říct: „Nechci urazit vaši inteligenci. Pokud už to víte, dejte mi vědět.“

Tip: Pokud si chcete ověřit, že zaměstnanec či klient vašemu vysvětlení rozumí, musíte zvolit konkrétní otázku. Neptejte se: „Rozumíte tomu?”, ale například: „Co uděláte jako první?”

4. Stručnost

Nezabíhejte do podrobností, které se přímo netýkají problému, nezahlcujte. Čím méně slov můžete k vysvětlení použít, tím lépe.

5. Výběr komunikačního kanálu

Firmy poskytují IT podporu svým zaměstnancům převážně prostřednictvím IT helpdesku, kde se shromažďují všechny požadavky na IT. Není to však rozhodně jediný komunikační kanál. Komunikace se zaměstnanci se uskutečňuje pomocí různých kanálů (osobně, telefonicky, pomocí videokonferencí s možností sdílení obrazovky, pomocí chatu či videochatu, e-mailem). Výběr komunikačního kanálu závisí na tom, jaké máme cíle a jak rychle potřebujeme odpověď. Například telefonát slouží k rychlému vyřízení urgentních dotazů, výhodou emailu je, že je naše konverzace archivovaná a že máme čas dobře promyslet formulaci požadavku a odpovědi. Osobní komunikaci či online videokonferenci volíme např. v případě školení, kdy potřebujeme něco vysvětlit či o něčem přesvědčit.

Pravidla pro online schůzky (videohovory)

V pozici IT pracovníka budete se zaměstnanci komunikovat různými způsoby. V této kapitole se podíváme na pravidla, která platí pro videohovory.

Základní pravidlo zní: Buďte pozitivní. Vždy předpokládejte, že osoba na druhé straně to myslí dobře.

• Snažte se vžít do pocitů druhé strany. (Empatie je klíč každé úspěšné konverzace.) Někdy se může stát, že to, co jedna strana vnímá jako výměnu názorů, může být druhou stranou pociťováno jako hádka či útok.

• Zvažte, kdy je lepší komunikovat přes zprávy a kdy pomocí videohovoru. Výběr komunikačního kanálu závisí na tom, jaké máme cíle a jak rychle potřebujeme odpověď.

Duševní hygiena a komunikace online

Dávejte si pozor, abyste nevyhořeli. V roli IT podpory musíte neustále řešit problémy druhých. S ohledem na online schůzky je důležité, abyste v kalendáři neměli moc schůzek. Plánujte si mezi online poradami čas na alespoň malou přestávku. Například poradu mám od 9:00 – 9:50, následuje 10 min přestávka, v 10:00 mohu pokračovat další poradou. Ale pozor, přestávka by neměla sloužit na řešení telefonátů a psaní odpovědí na e-maily, které došly během porady. Lepší je trochu se protáhnout, uvařit si čaj apod.

Tipy

Před online schůzkou:

• Dopředu si naplánujte průběh videokonference vedené na dálku tak, aby měla přesnou strukturu a dodržovala se daná témata.

• Zadejte odkaz na videokonferenci do kalendáře tak, aby všichni zúčastnění dostali pozvánku.

• Přidělte role. Každé setkání musí mít někoho, kdo ho povede. Pokud tato funkce není jasně daná, můžete se v týmu střídat (podle jasně dohodnutých pravidel). Zároveň si stanovte, kdo bude pořizovat zápisy, kdo bude hlídat čas apod.

• Dopředu si připravte dokumenty, které chcete sdílet.

• Vyzkoušejte před hovorem techniku.

Během online schůzky:

• Pokud jsou při videohovoru někteří účastníci spolu v kanceláři a jiní připojení vzdáleně, chovejte se tak, jako kdybyste byli vzdáleně připojení všichni. Jedině tak se nebudou cítit vyloučeni ti, kteří nejsou na jednom místě s ostatními.

• Pohlídejte si, aby všichni zúčastnění dostali prostor.

• Vypínejte mikrofon, pokud nemluvíte.

• Používejte sdílenou obrazovku k ukazování prezentací a dokumentů. 

Písemná online komunikace

V této kapitole na vás čeká několik tipů, které se vztahují k písemné online komunikaci, která se odehrává prostřednictvím e-mailu či chatu.

Písemnou online komunikaci dělíme na komunikaci synchronní a asynchronní. Asynchronní komunikace se od synchronní komunikace liší v tom, že nevyžaduje okamžitou reakci adresáta. Asynchronně komunikujeme pomocí e-mailu, synchronně pomocí chatu. E-mail se hodí využít, pokud chceme, aby konverzace byla někde zaznamenána.

Tip pro písemnou online komunikaci

Při komunikaci přes internet bychom si měli být vědomi toho, že komunikace v online prostředí se liší od komunikace tváří v tvář. Komunikace přes internet může být zdrojem zkreslení a nedorozumění. Při komunikaci pomocí chatu či e-mailu nemůžeme doprovodit své sdělení gesty, tónem hlasu či výrazem tváře, tedy prostředky neverbální komunikace, které tvoří podstatnou část našeho sdělení. Ty jsou do určité míry nahrazeny emotikony či gify. Proto je dobré komunikovat s rozmyslem, jasně a stručně. Měli bychom se vyvarovat používat sarkasmus, protože ten v komunikaci tváří hlas rozeznáváme především pomocí tonu hlasu. Proto se může sarkasmus stát zdrojem nedorozumění a konfliktu.

Vytvořte pravidla

Pravidla se mohou týkat toho, jakou mají mít formu e-maily či zprávy (délka, míra detailu, koho dávat do kopie, do kdy musíme odpovědět apod.).

Tipy pro psaní e-mailu

• Sdělení pište jasně, stručně. Zaměřte se v jednom emailu na jednu věc. Pokud se to hodí, formulujte je ve formě přehledných bodů.

• Snažte se psát gramaticky správně. Pokud si nevíte rady, může vám pomoci například Internetová jazyková příručka https://prirucka.ujc.cas.cz/. Do políčka zadáte slovo, se kterým si nevíte rady, a ukáže se vám správný tvar.

• Vždy pečlivě zvažte a zkontrolujte, komu e-mail posíláte. Hlavně když email přeposíláte. Mohlo by se totiž stát, že důvěrný email pošlete v kopii někomu, komu nebyl určen.

• Nezapomeňte před odesláním vyplnit předmětový řádek. Předmět má být jasný, stručný a výstižný.

Následující rady nejsou ani tak určené pro vás jako IT pracovníky, protože vám jsou jistě tyto technické věci známé, nicméně se hodí, abyste s nimi v případě potřeby seznámili zaměstnance vaší firmy:

• Uspořádejte emaily do složek. Vytvořte si v emailové schránce složky s různými názvy a roztřiďte poštu do těchto složek. (Například složka klienti, urgentní...)

Zde naleznete návod na tvorbu složek v Outlooku Microsoftt Office365: https://support.microsoft.com/ cs-cz/office/video-uspo%C5%99%C3%A1d%C3%A1n%C3%AD-e-mail%C5%AF-pomoc%C3%AD-slo%C5%BEek-0616c259-4bc1-4f35-807d-61eb59ac79c1

• Vytvořte šablony a automatický podpis. Šablony se hodí v případě pokud často píšete podobné emaily.

Tipy pro komunikaci přes chat

• Pamatujte, že může docházet ke komunikačním šumům. Osoba či osoby na druhé straně nevidí výraz vaší tváře. Vyvarujte se proto sarkasmu a komunikujte jasně a explicitně.

• Nenechávejte zprávy bez odpovědi. Někdy se může stát, že zapomenete odpovědět na zprávu či prostě nemáte čas. To může být druhou stranou vykládáno jako arogance. Rozhodně je lepší zareagovat alespoň krátkým vysvětlením a ubezpečením, že odpovíte později.

Školení zaměstnanců

K náplni práce IT pracovníků patří i školení uživatelů v oblasti využívání informačních systémů. V této kapitole se dozvíte pár tipů, jak takové školení uskutečnit.

Pokud zavádíte ve firmě nový IT nástroj či měníte nějaké IT řešení, budou vaši zaměstnanci potřebovat vaši podporu. Musíte být připraveni zavést podrobné školení pro všechny zaměstnance, kteří budou platformu používat.

Představte a vysvětlete funkce nového nástroje a zdůrazněte, jak jsou konkrétně užitečné pro dané zaměstnance.

K podpoře zaměstnanců by měl sloužit i návod, a to buď v podobě video tutoriálů či v podobě srozumitelných a stručných návodů doplněných obrázky. Nejlepší je kombinace obojího. Ujistěte se, že jsou vaše návody srozumitelné, stručné.

Tipy pro školení zaměstnanců:

• Hlasitost a tempo:

Dávejte si pozor, aby vám bylo rozumět. Mluvte dostatečně hlasitě a ne příliš rychle tak, aby vás posluchači zvládli dobře pochopit. Pokud si nejste jistí, jak váš projev působí, můžete se zkusit dopředu nahrát.

• Používejte analogie k vysvětlení složitých pojmů (procesů):

Analogie je srovnání dvou věcí na základě podobnosti. Přirovnáváte něco, co posluchači neznají, k něčemu, co znají. (Tohle je to jako...)

• Vizuální znázornění:

Mnohdy je obrázek lepší než slova. Pokuste se v prezentaci používat obrázky, grafy apod., aby vás posluchači lépe pochopili

• Propojení s předchozími zkušenostmi:

Pokud se vám podaří přimět posluchače, aby dávali nové informace do souvislosti s jejich vlastními životními zkušenostmi, pomáháte jim tím propojit nový obsah s věcmi, které již znají. (Ptejte se: Už jste se setkali s něčím podobným? Připomíná vám to něco?)

Přehled nástrojů projektu DigiKatalog a jejich využití IT pracovníky

Druhá části metodiky slouží jako inspirace zejména pro IT vedoucí pracovníky a pracovníky, kteří působí v roli mentorů rozvoje digitálních dovedností. Na úvod vás seznámíme s tím, jaké jsme pro vás připravili nástroje a materiály.

Nástroje, které vznikly v rámci projektu DigiKatalog, můžete využít ke zvyšování digitálních kompetencí, ať již svých, či vašich zaměstnanců.

Všechny nástroje a materiály, které naleznete na našich webových stránkách, vznikly v rámci projektu DigiKatalog, jehož cílem je přispět ke zlepšování digitálních kompetencí občanů. Tyto vzájemně propojené materiály a nástroje jsou veřejně dostupné, můžete je tedy libovolně používat a některé také upravovat pro své účely. Naleznete je pohromadě na webu PortálDigi, jehož hlavní částí je evaluační nástroj Evaldo. Proto se také na tento web dostanete přes adresu www.evaldo.cz, odkud vedou odkazy na všechny další nástroje a materiály.

Co tedy tento web nabízí a k čemu jednotlivé nástroje a materiály slouží?

1. Evaldo: www.evaldo.cz/vitejte-v-evaldovi

Evaldo je online nástroj, pomocí kterého si můžete ověřit, na jaká úrovni ovládáte jednotlivé přenositelné digitální kompetence.

2. Digitální kompetence dle povolání: www.evaldo.cz/povolani

Tento nástroj vám umožňuje zjistit, na jaké úrovni byste měli ovládat jednotlivé digitální kompetence, pokud chcete vykonávat (či již vykonáváte) určité povolání.

3. Výukové materiály: www.evaldo.cz/vyukove-materialy

Zde si můžete projít různé online kurzy a další vzdělávací materiály, které slouží ke vzdělávání v digitálních kompetencích.

4. Metodické materiály: www.evaldo.cz/metodiky

V této části si můžete přečíst různé metodiky či jejich části. Kromě vám nástroj umožní vytvořit metodiku dle svých potřeb.

Doporučený průchod systémem

V následující kapitole vám doporučíme, v jakém pořadí byste měli naším systémem procházet, abyste z něj měli co největší užitek.

Nástroje projektu DigiKatalog můžete využít nezávisle na sobě. Doporučujeme však, abyste postupovali podle následujícího postupu:

1. Registrace: www.evaldo.cz/user/login

Registrujte se zdarma na našem portále kliknutím na tlačítko Registrace zdarma. Vyplňte údaje a zvolte heslo.

2. Průchod Evaldem: www.evaldo.cz/vitejte-v-evaldovi

Založte si uživatelský účet a absolvujte průchod online nástrojem Evaldo, který je klíčovým nástrojem našeho systému a který slouží k ověření úrovně vašich digitálních kompetencí.

3. Prohlížení dosažených výsledků

Po průchodu systémem se dozvíte, jaká je úroveň vašich digitálních kompetencí podle referenčního rámce DigComp 2.1 (viz kapitola DigComp 2.1). Každou kompetenci můžete rozkliknout a přečíst si její popis.

4. Srovnání dosažených výsledků:

Dosažené výsledky můžete dále porovnat.

a) Porovnejte své výsledky s povoláními v Národní soustavě povolání: www.evaldo.cz/povolani. Po průchodu Evaldem zadáte do vyhledávacího políčka povolání, které vás zajímá, a zjistíte, zda vaše digitální kompetence odpovídají doporučené úrovni pro tuto pozici.

b) Porovnejte své výsledky se svými předešlými výsledky, pokud test absolvujete několikrát.

5. Další vzdělávání:

Po průchodu Evaldem vám systém (v závislosti na dosažené úrovni) doporučí online kurzy a další vzdělávací materiály, pomocí nichž můžete dále rozvíjet své digitální kompetence. K těmto materiálům se zároveň dostanete přes odkaz Výukové materiály (www.evaldo.cz/vyukove-materialy).

Digcomp 2.1 a přenositelné digitální kompetence

Po rozkliknutí této kapitoly se dozvíte, co se skrývá pod pojmem rámec přenositelných digitálních kompetencí DigComp 2.1, ze kterého vychází naše nástroje a materiály.

Nástroje a materiály našeho systému vycházejí z referenčního rámce rozvoje digitálních kompetencí a porozumění digitálním kompetencím DigComp 2.1, který byl vytvořený Evropskou komisí.

DigComp 2.1 popisuje přenositelné digitální kompetence potřebné pro život v moderní společnosti. Pojďme si nyní vysvětlit, co se pod tímto termínem skrývá. Digitální kompetence lze definovat jako schopnost používat znalosti a dovednosti v oblasti digitálních technologií zodpovědně, samostatně a vhodným způsobem v kontextu práce, zábavy či vzdělávání. Termín přenositelné znamená, že se jedná o digitální kompetence, které se neváží na žádnou konkrétní profesi, ale jsou využitelné jak ve všech oblastech napříč obory, tak i v soukromém životě. Do přenositelných digitálních kompetencí patří například schopnost vyhledat si pomocí vyhledávače potřebné informace či komunikovat prostřednictvím sociálních sítí a elektronické pošty apod. Zvládnutí těchto kompetencí umožňuje jednotlivci používat digitální technologie v běžném životě, neustále se vzdělávat a flexibilně reagovat na změny. Jelikož se digitální technologie staly pevnou součástí našich životů, je osvojení těchto kompetencí zásadním předpokladem pro uplatnění jedince ve společnosti.

DigComp 2.1 obsahuje pět hlavních oblastí digitální gramotnosti, které jsou důležité pro uplatnění ve společnosti a které jsou základem celoživotního učení:

• Informační a datová gramotnost,

• Komunikace a spolupráce,

• Tvorba digitálního obsahu,

• Bezpečnost,

• Řešení problémů.

Těchto pět oblastí se dále dělí na 21 konkrétních kompetencí, po jejichž osvojení bude občan schopen v základní míře využívat technologie pro výkon povolání a pro svůj občanský i soukromý život. Míru osvojení každé kompetence navíc rámec hodnotí na škále od 1 do 8. Pro účely výstupů projektu DigiKatalog byly tyto úrovně zjednodušeny na 3 stupně:

Začátečník

Mírně pokročilý

Pokročilý

Využití rámce DigComp 2.1 vedoucími pracovníky IT

V této kapitole se dozvíte, proč je DigComp 2.1 důležitý pro vedoucí IT pracovníky a k jakým účelům ho mohou využít.

Pro zaměstnance jsou důležité jak specifické, tak i přenositelné digitální kompetence, které definuje DigComp 2.1. Proto je důležité, aby se v těchto kompetencích zaměstnanci rozvíjeli. Společnost a s ní i trh práce se rozvíjí dynamickým tempem. Z tohoto důvodu zaměstnavatelé kladou důraz na to, aby se jejich zaměstnanci uměli rychle přizpůsobit novým okolnostem, zkrátka aby si sami uměli poradit.

DigComp 2.1 přistupuje k digitálním kompetencím holisticky. Nahlíží na ně v souvislosti s dovednostmi spojenými s řešením problémů. To znamená, že díky němu můžeme identifikovat nejen jak je na tom daný člověk vzhledem k ovládání digitálních technologií, ale i jaký k nim má postoj a jak se umí přizpůsobit podmínkám, v nichž si musí poradit s nějakým problémem. Příkladem může být to, když se zaměstnanec musí naučit pracovat s novým nástrojem. Samozřejmě můžeme požádat někoho o radu, zároveň je však dobré, pokud budeme vědět, že každý takový nástroj má nápovědu, většinou i výuková videa. Různé návody dají najít na YouTube či v různých diskusních skupinách.

DigComp 2.1 vedoucím IT pracovníkům (a zaměstnancům) poslouží k následujícím účelům:

• Umožní jim identifikovat, co vše patří k přenositelným digitálním kompetencím, které jsou potřebné pro dané povolání.

• Pomůže jim v návaznosti na další nástroje (Evaldo, kurzy) tyto přenositelné digitální kompetence identifikovat a rozvíjet u zaměstnanců dané firmy.

Evaluační nástroj Evaldo

Nyní vám představíme klíčový nástroj našeho systému, který slouží k ověřování úrovně přenositelných digitálních kompetencí.

EVALDO je veřejně dostupný online nástroj, pomocí něhož si mohou zaměstnanci, zaměstnavatelé či běžní občané ověřit úroveň svých přenositelných digitálních kompetencí.

Evaldo je zároveň jméno robota, který se stal maskotem stejnojmenného nástroje a který uživatele provází po celou dobu práce s tímto nástrojem. Robot Evaldo uživateli vysvětlí, jak se s nástrojem pracuje, provede ho ověřením digitálních kompetencí, seznamuje ho s úkoly a poskytuje nápovědu.

Průchod Evaldem a plnění úkolů umožní uživateli:

• Zjistit úroveň svých přenositelných digitálních kompetencí.

• Seznámit se s tím, jak mu může zvládnutí daných digitálních kompetencí usnadnit život (např. možnost objednání online na úřad).

• Zjistit skryté mezery (co jsem nezvládl).

Kromě toho má Evaldo potenciál motivovat k dalšímu rozvoji v oblasti digitálních kompetencí. Je tedy nástrojem celoživotního učení.

V současné době byl zveřejněn první scénář Občan, který má pět částí, a to sice tři hlavní (Občanský průkaz, Nákup pračky a Oslavu) a dvě malé úlohy. Zde jsou simulovány běžné životní situace, které lze řešit s využitím digitálních technologií. Občanský průkaz simuluje situaci, kdy se občan přestěhuje do nového města. Na úřadu se má objednat a vyřídit si nový občanský průkaz. Vše samozřejmě za použití počítače a z domova. Nákup pračky potom simuluje objednání nové pračky z e-shopu a placení za pomoci platební karty. Třetí reálná situace simuluje oslavu narozenin, kterou uživatel organizuje za pomoci sociálních sítí.

 

Jak Evaldo funguje

V následující kapitole vám ukážeme, jak se Evaldo spouští a ovládá.

Nástroj Evaldo je optimalizovaný pro PC, notebook či tablet a spouští se na webovém prohlížeči. Také je dostupná plně funkční mobilní verze. Nástroj je volně přístupný po registraci uživatelem. Průchod Evaldem zabere cca 30 minut a je třeba dokončit ho celý najednou, protože jinak by nebylo možné správně změřit výsledky. Pokud ho uživatel nedokončí, bude muset začít znovu od začátku. Kvůli měření také není možné vracet se zpět k předešlému úkolu. Při průchodu Evaldem se doporučuje, aby měl uživatel otevřené vždy jen okno s Evaldem a nenechal se ničím vyrušovat

Prvním krokem je založení uživatelského účtu. K tomu slouží zelené tlačítko s nápisem REGISTRACE.

alt

Po registraci se uživatel přihlásí k účtu. Kromě toho se také můžete přihlásit přes svůj facebookový účet.

Po přihlášení se uživatel dostane na úvodní stránku, kde ho robot Evaldo seznámí s tím, jak nástroj ovládat. Přečtení pokynu se potvrzuje kliknutím na tlačítko OK. Úkoly se plní v hlavní části obrazovky, která je nalevo. V pravé části obrazovky se nachází ikony aplikací, které jsou potřeba pro plnění některých úkolů (email, webový prohlížeč, mobilní telefon) a kalendář, který ukazuje datum a čas. V pravém dolním rohu uživatel najde tlačítko NÁPOVĚDA, které může použít vždy, když potřebuje pomoci. Hned vedle se nachází tlačítko PŘESKOČIT ÚKOL, které použije v případě, že neví, jak úkol splnit, a chce pokračovat dál.

alt

Poté, co uživatel projde všemi pěti částmi, zobrazí se stránka, na které se dozví úroveň svých přenositelných digitálních kompetencí. Ukáže se jak celkový výsledek, tak i výsledek pro každou z pěti oblastí digitálních kompetencí (informační a datová gramotnost, komunikace a spolupráce, tvorba digitálního obsahu, bezpečnost, řešení problémů). Uživatel se dozví, zda se v těchto oblastech nachází na úrovni začátečník, mírně pokročilý či pokročilý. (Popř. zda nebylo dost dat k tomu, aby se úroveň mohla změřit.)

alt

Pod každou oblastí jsou zobrazeny její jednotlivé podoblasti. Také v případě těchto podoblastí se uživatel dozví, jakou v nich dosáhl úroveň. Zároveň může každou podoblast rozkliknout a přečíst si její popis.

alt

Pokud uživatel absolvuje průchod několikrát, může zároveň své výsledky porovnat s těmi dřívějšími. Kromě toho se může podívat do Národní soustavy povolání a například porovnat, zda jeho výsledky odpovídají jeho současnému či vysněnému zaměstnání. V závislosti na dosaženém výsledku pak EVALDO doporučí uživateli vhodné vzdělávací materiály (online kurzy, videa apod.).

 

Využití nástroje Evaldo pro vedoucí IT pracovníky

V této části se dozvíte, jak mohou evaluační nástroj Evaldo používat vedoucí IT pracovníci, kteří působí v roli mentorů.

Vedoucí IT pracovníci mohou nástroj využít jak za účelem identifikace úrovně přenositelných digitálních kompetencí zaměstnanců, tak i k jejich motivaci.

Identifikace úrovně přenositelných digitálních kompetencí zaměstnanců

• Využití Evalda k podrobnější identifikaci oblastí přenositelných digitálních kompetencí:

Seznamte zaměstnance s Evaldem a doporučte zaměstnancům, aby si ověřili své přenositelné digitální kompetence.

• Rozhovor nad výsledky a doporučení:

Pomocí rozhovoru se společně zamyslete nad tím, jak se zaměstnancům dařilo, co jim dělalo největší problémy či co je překvapilo s ohledem na jejich výsledky.

Zaměstnance dále upozorníme, že nyní mohou absolvovat některý z kurzů, které jim Evaldo doporučil.

Motivace ke zlepšování v oblasti přenositelných digitálních kompetencí

Pokud chceme, aby se zaměstnanci zlepšili v oblasti digitálních kompetencí, měli bychom se nejdříve soustředit na jejich motivaci. Pokud IT pracovníci fungují zároveň v roli mentorů, mohou Evalda propojit s motivačními pohovory, během nichž se budou snažit zaměstnance motivovat k dalšímu rozvoji.

Součástí motivačního rozhovoru či jeho pokračováním může být i demonstrace přenositelných digitálních kompetencí pomocí nástroje Evaldo. Právě tento nástroj může poskytnout odpověď na otázku „K čemu mi to je?” Mentor může zaměstnancům demonstrovat na několika úkolech, k čemu se dají digitální technologie využít. Například hned v úvodu si uživatel v simulovaném prostředí vyřizuje občanský průkaz. Na tuto demonstraci můžeme navázat diskuzí o tom, jakým způsobem nám slouží digitální technologie při komunikaci s veřejnou správou, při hledání práce a v dalších aspektech osobního života.

Využití nástroje Evaldo k tvorbě vlastních scénářů

Nástroj Evaldo můžete využít také k tomu, že si vytvoříte vlastní scénář, který bude v souladu s potřebami vašich zaměstnanců či klientů. 

Výukové materiály

V následující části se seznámíte s tím, jak se můžete pomocí našich materiálů vzdělávat v oblasti digitálních kompetencí.

Důležitou součástí našeho systému jsou materiály, které slouží ke vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí. Sem patří jak kurzy a videa, které byly vytvořené v rámci projektu DigiKatalog, tak i odkazy na další české i zahraniční vzdělávací materiály. K těmto materiálům a zdrojům se dostanete přes PortálDigi, pokud si v menu (v pravém horním rohu) vyhledáte výukové materiály, popř. můžete použít odkaz: www.evaldo.cz/vyukove-materialy. Vzdělávací kurzy vytvořené v rámci projektu DigiKatalog jsou také dostupné přes webovou stránku DigiVýuka: www.digivyuka.cz.

Vzdělávací materiály jsou propojeny s evaluačním nástrojem Evaldo. Toto propojení funguje tak, že se po průchodu Evaldem uživateli zobrazí výběr doporučených vzdělávacích materiálů v závislosti na tom, jaké úrovně dosáhl v příslušné digitální kompetenci.

Kurzy vytvořené v projektu DigiKatalog

V rámci projektu DigiKatalog byly vytvořené kurzy, které jsou určené ke vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí. Tyto kurzy byly vytvořené v Moodlu, což je software určený pro správu a vytváření elektronických e-learningových kurzů a organizaci výuky. Hlavní výhodou Moodlu je, že se jedná o volně šiřitelný software (open source) s otevřeným kódem. V Moodlu si uživatel může vytvořit vlastní profil a přidat k němu fotografii či kontaktní údaje. Též je zde možnost chatu a diskusních fór pro komunikaci s vyučujícími i studenty navzájem. Jak již bylo řečeno, do těchto kurzů se dostanete přes PortálDigi (www.evaldo.cz/vyukove-materialy). Zároveň můžete do kurzů vstoupit přes DigiVýuku (www.digivyuka.cz) a zde si vybrat kurzy, o které máte zájem. Kurzy lze využít k samostudiu, ke studiu s podporou lektora, případně mohou sloužit jako opora pro učitele při přípravě vlastních materiálů. Velká část je pojata modulově. Lze tedy relativně lehce vytvořit případný další kurz dle konkrétních potřeb.

Kurzy jsou zde členěny na kurzy podle referenčního rámce DigComp 2.1 a kurzy dle cílových skupin:

1. Kurzy podle referenčního rámce DigComp 2.1

Sem patří pět kurzů, přičemž každý z těchto kurzů odpovídá jedné z oblastí referenčního rámce DigComp 2.1 (www.cdk.nsp.cz/digitalni-kompetence). S těmito oblastmi korespondují i názvy kurzů, pouze kurz Píšeme, fotíme, kódujeme (oblast: Tvorba digitálního obsahu) má pozměněný název, aby byl lépe srozumitelný. Pro každou kompetenci jsou ve třech úrovních pokročilosti vytvořeny mikrokurzy, které obsahují textový studijní materiál a zpětnovazební aktivitu (většinou formou autotestu). V kurzech jsou zařazena také videa a záznamy webinářů.

Přehled kurzů podle rámce DigComp 2.1:

• Informační a datová gramotnost

• Řešení problémů

• Píšeme, fotíme, kódujeme

• Počítačová bezpečnost

• Komunikace a spolupráce 

2. Kurzy podle cílových skupin, pro které jsou určeny

Další skupinu kurzů vytvořených v rámci projektu tvoří kurzy určené pro konkrétní cílové skupiny. Každý kurz obsahuje: textové vzdělávací materiály, zpětnovazební aktivity, záznam z webináře na některé z obsažených témat, diskuzní fórum pro komunikaci, další související videa, informace a pokyny ke stažení zálohy kurzu a vlastní použití.

Přehled kurzů podle cílových skupin:

• Veřejná správa a informační technologie

Tento kurz je určen pro úředníky veřejné správy

• IT pracovník firmy jako mentor rozvoje digitálních kompetencí

Cílovou skupinou jsou IT pracovníci, kteří by kromě řešení technických problémů měli zároveň fungovat jako mentoři. V kurzu se dozvědí, jak mohou pomáhat zaměstnancům při vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí.

• Rodina a digitální technologie

Cílovou skupinou kurzu jsou především rodiče a další rodinní příslušníci, kteří se v kurzu dozvědí, jak využívat smysluplně a bezpečně digitální technologie v rámci rodiny.

• Vedoucí pracovník

Kurz je určen všem vedoucím pracovníkům větších i menších firem.

• Digitální začleňování

Tento kurz poslouží všem, kdo pracují s osobami digitálně vyloučenými či s osobami, které jsou digitálním vyloučením ohrožené.

Využití výukových materiálů vedoucími IT pracovníky

V této části vám ukážeme, jak můžete výukové materiály využít pro své zaměstnance, tak i k vlastnímu vzdělávání.

Využití pro vzdělávání zaměstnanců

Jednou z rolí vedoucích IT pracovníků je poskytování informací o možnostech dalšího vzdě- lávání, které přispívá ke zvýšení úrovně digitálních kompetencí zaměstnanců. V našich kurzech se zaměstnanci mohou vzdělávat v oblastech, které jsou důležité pro výkon jejich zaměstnání. Např. v kurzu Řešení problémů se dozvědí, jak mohou sami vyřešit některé problémy s nefungujícím počítače či mobilem.

Kurz Píšeme, fotíme, kódujeme můžete doporučit všem zaměstnancům, kteří pracují s textem či vizuály. Seznámí se zde s vhodnými nástroji a naučí se základní principy jejich ovládání. Naučí se, jak psát poznámky, formátovat text, upravit a sdílet fotografie či nakreslit obrázek.

Velmi přínosný je také kurz Počítačová bezpečnost, který se zaměřuje na některá témata bezpečnosti, ochrany a preventivních opatření, jejichž dodržováním mohou zaměstnanci předejít některým problémům. Naučí se zde, jak se vyhnout nepříjemným situacím s vážnými následky – například při ztrátě zařízení, při používání sociálních sítí, při psaní e-mailů nebo při ukládání souborů do cloudu.

Vytvoření individuálního plánu dalšího vzdělávání

Zaměstnanci mohou využít doporučené kurzy k tomu, aby si naplánovali, jakým způsobem (a ve kterých oblastech) se budou dále vzdělávat.

Kromě kurzů, které vznikly v rámci DigiKatalogu, jim můžete doporučit jim dále můžete následující hromadné otevřené vzdělávací kurzy (MOOC):

Zahraniční:

• Coursera: www.coursera.org

Uživatelsky příjemný portál, který nabízí řadu kurzů z různých oborů, od psychologie, přes humanitní obory až po programování, psychologie a chemie. Většina kurzů je vyučována v angličtině, ale najdete tu i kurzy v jiných jazycích. Velká část kurzů je zdarma. Platí se za možnost získat certifikát.

• Futurelearn: www.futurelearn.com

Tento portál založila Open University, nalezneme zde širokou nabídku kurzů, které pokrývají řadu různých témat. Probíhající kurzy zde můžete absolvovat zdarma. Zpoplatněný je přístup ke všem kurzům (to jest i k těm proběhlým).

• Udacity: www.udacity.com

Zde naleznete hlavně kurzy z oblasti informační technologie či matematiky. Kurzy jsou zpoplatněné.

• Code Academy: www.codecademy.com

Na tomto portále se můžete naučit kódovat. Zdarma je základní balíček, který obsahuje interaktivní lekce a procvičování.

• Khan Academy: www.khanacademy.org

Tento portál je zaměřený hlavně na základní a střední školy. Materiály jsou dostupné v několika jazycích (včetně češtiny)

• Digitální Garáž: learndigital.withgoogle.com/digitalnigaraz

Digitální garáž nabízí online kurzy od společnosti Google. Najdete tu například kurzy z oblasti marketingu vyhledávání na internetu či SEO. Kurzy jsou zdarma a dostupné v češtině.

České:

• Seduo: www.seduo.cz

Na tomto portále naleznete například kurzy zaměřené na obchod, komunikaci, leadership, marketing, kancelářské softwary, jazyky či osobní rozvoj. Většina kurzů je zpoplatněna, ale pár kurzů je dostupných zadarmo.

• Learn2Code: www.learn2code.cz

Jak již název napovídá, tento web nabízí kurzy zaměřené na kódování. Kurzy jsou většinou zpoplatněné, ale dá se tu najít i pár kurzů, které jsou zdarma.

• DigiSkills: www.digiskills.cz

Web obsahuje kurzy online videa a mikrokurzy z oblasti produktivity a digitálních inovací. Kurzy jsou zpoplatněné, ale můžete si je vyzkoušet zdarma.

Vzdělávání IT vedoucích pracovníků

V neposlední řadě mohou využít kurzy IT vedoucí pracovníci ke svému vlastnímu vzdělá- vání. V nabídce naleznou kurz IT pracovník firmy jako mentor rozvoje digitálních kompe- tencí, jehož cílovou skupinou jsou IT pracovníci, kteří zároveň fungují jako mentoři. V kurzu se dozvědí, jak mohou pomáhat zaměstnancům při vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí.

Zaměstnanec MŠMT

využití daného nástroje zaměstnanci MŠMT

Úvod

V této kapitole se seznámíte s tím, jak je metodika strukturovaná a co vše se v ní můžete dočíst.

V následující metodice vás seznámíme s nástroji, které vznikly v rámci projektu DigiKatalog a které můžete využít ke zvyšování přenositelných digitálních kompetencí. V první části stručně popisujeme náš systém a vysvětlíme rámec DigComp 2.1, ze kterého tento systém vychází. Dále vám doporučíme, jakým způsobem můžete systémem procházet, a popíšeme materiály a nástroje, které jsme pro vás připravili. Za každým popisem následuje kapitola věnovaná konkrétnímu využití daného nástroje zaměstnanci MŠMT.

Přehled materiálů a nástrojů

V této kapitole se dozvíte, jaké materiály a nástroje jsou součástí našeho systému a k čemu slouží.

Všechny nástroje a materiály, které naleznete na našich webových stránkách, vznikly v rámci projektu DigiKatalog, jehož cílem je přispět ke zlepšování digitálních kompetencí občanů. Tyto vzájemně propojené materiály a nástroje jsou veřejně dostupné, můžete je tedy libovolně používat a některé také upravovat pro své účely. Naleznete je pohromadě na webu PortálDigi, jehož hlavní částí je evaluační nástroj Evaldo. Proto se také na tento web dostanete přes adresu www.evaldo.cz, odkud vedou odkazy na všechny další nástroje a materiály.

Co tedy tento web nabízí a k čemu jednotlivé nástroje a materiály slouží?

1. Evaldo: www.evaldo.cz/vitejte-v-evaldovi
Evaldo je online nástroj, pomocí kterého si můžete ověřit, jaká je úroveň vašich přenositelných digitálních kompetencí.

2. Digitální kompetence dle povolání: www.evaldo.cz/povolani
Tento nástroj vám umožňuje zjistit, na jaké úrovni byste měli ovládat jednotlivé digitální kompetence, pokud chcete vykonávat (či již vykonáváte) určité povolání.

3. Výukové materiály: www.evaldo.cz/vyukove-materialy
Zde si můžete projít různé online kurzy a další vzdělávací materiály, které slouží ke vzdělávání v digitálních kompetencích.

4. Metodické materiály: www.evaldo.cz/metodiky
V této části si můžete přečíst různé metodiky či jejich části. Kromě toho vám nástroj umožní vytvořit metodiku dle svých potřeb.

 

Doporučený průchod systémem

V následující kapitole vám doporučíme, v jakém pořadí byste měli naším systémem procházet, abyste z něj měli co největší užitek.

Nástroje projektu DigiKatalog můžete využít nezávisle na sobě. Doporučujeme však, abyste postupovali podle následujícího postupu:

1. Registrace: www.evaldo.cz/user/login

Registrujte se zdarma na našem portále kliknutím na tlačítko Registrace zdarma. Vyplňte údaje a zvolte heslo.

2. Průchod Evaldem: www.evaldo.cz/vitejte-v-evaldovi

Založte si uživatelský účet a absolvujte průchod online nástrojem Evaldo, který je klíčovým nástrojem našeho systému a který slouží k ověření úrovně vašich digitálních kompetencí.

3. Prohlížení dosažených výsledků

Po průchodu systémem se dozvíte, jaká je úroveň vašich digitálních kompetencí podle referenčního rámce DigComp 2.1 (viz kapitola DigComp 2.1). Každou kompetenci můžete rozkliknout a přečíst si její popis.

4. Srovnání dosažených výsledků:

Dosažené výsledky můžete dále porovnat.

a) Porovnejte své výsledky s povoláními v Národní soustavě povolání: www.evaldo.cz/povolani. Po průchodu Evaldem zadáte do vyhledávacího políčka povolání, které vás zajímá, a zjistíte, zda vaše digitální kompetence odpovídají doporučené úrovni pro tuto pozici.

b) Porovnejte své výsledky se svými předešlými výsledky, pokud test absolvujete několikrát.

5. Další vzdělávání:

Po průchodu Evaldem vám systém (v závislosti na dosažené úrovni) doporučí online kurzy a další vzdělávací materiály, pomocí nichž můžete dále rozvíjet své digitální kompetence. K těmto materiálům se zároveň dostanete přes odkaz Výukové materiály (www.evaldo.cz/vyukove-materialy).

Digcomp 2.1 a přenositelné digitální kompetence

Po rozkliknutí této kapitoly se dozvíte, co se skrývá pod pojmem rámec přenositelných digitálních kompetencí DigComp 2.1, ze kterého vychází naše nástroje a materiály.

Nástroje a materiály našeho systému vycházejí z referenčního rámce rozvoje digitálních kompetencí a porozumění digitálním kompetencím DigComp 2.1, který byl vytvořený Evropskou komisí.

DigComp 2.1 popisuje přenositelné digitální kompetence potřebné pro život v moderní společnosti. Pojďme si nyní vysvětlit, co se pod tímto termínem skrývá. Digitální kompetence lze definovat jako schopnost používat znalosti a dovednosti v oblasti digitálních technologií zodpovědně, samostatně a vhodným způsobem v kontextu práce, zábavy či vzdělávání. Termín přenositelné znamená, že se jedná o digitální kompetence, které se neváží na žádnou konkrétní profesi, ale jsou využitelné jak ve všech oblastech napříč obory, tak i v soukromém životě. Do přenositelných digitálních kompetencí patří například schopnost vyhledat si pomocí vyhledávače potřebné informace či komunikovat prostřednictvím sociálních sítí a elektronické pošty apod. Zvládnutí těchto kompetencí umožňuje jednotlivci používat digitální technologie v běžném životě, neustále se vzdělávat a flexibilně reagovat na změny. Jelikož se digitální technologie staly pevnou součástí našich životů, je osvojení těchto kompetencí zásadním předpokladem pro uplatnění jedince ve společnosti.

DigComp 2.1 obsahuje pět hlavních oblastí digitální gramotnosti, které jsou důležité pro uplatnění ve společnosti a které jsou základem celoživotního učení:

• Informační a datová gramotnost,

• Komunikace a spolupráce,

• Tvorba digitálního obsahu,

• Bezpečnost,

• Řešení problémů.

Těchto pět oblastí se dále dělí na 21 konkrétních kompetencí, po jejichž osvojení bude občan schopen v základní míře využívat technologie pro výkon povolání a pro svůj občanský i soukromý život. Míru osvojení každé kompetence navíc rámec hodnotí na škále od 1 do 8. Pro účely výstupů projektu DigiKatalog byly tyto úrovně zjednodušeny na 3 stupně:

Začátečník

Mírně pokročilý

Pokročilý

Využití referenčního rámce DigComp 2.1 zaměstnanci MŠMT

V této kapitole se dozvíte, proč je DigComp 2.1 důležitý pro zaměstnance MŠMT a k jakým účelům ho mohou využít.

DigComp 2.1 zaměstnancům MŠMT poslouží k následujícím účelům:

1. Umožní jim identifikovat, co vše patří k přenositelným digitálním kompetencím.

Zaměstnanci MŠMT by měli věnovat pozornost přenositelným digitálním kompetencím mimo jiné i vzhledem k nedávným úpravám RVP ZV (Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání). V rámci těchto změn byl do RVP ZV začleněn nový vzdělávací obor (Informatika) a také nové klíčové kompetence, a to sice kompetence digitální, které mají v RVP ZV průřezový charakter. To znamená, že by měly být rozvíjeny smysluplně ve všech vzdělávacích oblastech. Zařazení digitálních kompetencí do RVP ZV odráží vzdělávací potřeby naší doby, v níž se digitální technologie staly pevnou součástí našich životů. Zároveň osvojení kompetencí spojených s využíváním digitálních technologií hraje velmi důležitou roli vzhledem k uplatnitelnosti na trhu práce současných i budoucích absolventů škol.

2. Digcomp 2.1 může sloužit pro účely dalšího vzdělávání zaměstnanců MŠMT a jako motivace k dalšímu rozvoji v oblasti digitálních kompetencí.

Referenční rámec DigComp 2.1 se zaměstnanců MŠMT může stát inspirací ke vzdělávání v jednotlivých oblastech, které je zajímají či v nich mají mezery. Výhodou referenčního rámce DigComp 2.1 je, že přistupuje k digitálním kompetencím holisticky. Nahlíží na ně v souvislosti s dovednostmi spojenými s řešením problémů. Příkladem může být to, že naše organizace zavede jiný nástroj, než na jaký jsme zvyklí (např. k pořádání online schůzek či k organizaci práce). Samozřejmě můžeme požádat někoho o radu, zároveň je však dobré vědět, že každý takový nástroj má nápovědu, většinou i výuková videa a že se různé návody dají najít na YouTube či v různých diskusních skupinách.

Evaluační nástroj Evaldo

Nyní vám představíme klíčový nástroj našeho systému, který slouží k ověřování úrovně přenositelných digitálních kompetencí.

EVALDO je veřejně dostupný online nástroj, pomocí něhož si mohou zaměstnanci, zaměstnavatelé či běžní občané ověřit úroveň svých přenositelných digitálních kompetencí.

Evaldo je zároveň jméno robota, který se stal maskotem stejnojmenného nástroje a který uživatele provází po celou dobu práce s tímto nástrojem. Robot Evaldo uživateli vysvětlí, jak se s nástrojem pracuje, provede ho ověřením digitálních kompetencí, seznamuje ho s úkoly a poskytuje nápovědu.

Průchod Evaldem a plnění úkolů umožní uživateli:

• Zjistit úroveň svých přenositelných digitálních kompetencí.

• Seznámit se s tím, jak mu může zvládnutí daných digitálních kompetencí usnadnit život (např. možnost objednání online na úřad).

• Zjistit skryté mezery (co jsem nezvládl).

Kromě toho má Evaldo potenciál motivovat k dalšímu rozvoji v oblasti digitálních kompetencí. Je tedy nástrojem celoživotního učení.

V současné době byl zveřejněn první scénář Občan, který má pět částí, a to sice tři hlavní (Občanský průkaz, Nákup pračky a Oslavu) a dvě malé úlohy. Zde jsou simulovány běžné životní situace, které lze řešit s využitím digitálních technologií. Občanský průkaz simuluje situaci, kdy se občan přestěhuje do nového města. Na úřadu se má objednat a vyřídit si nový občanský průkaz. Vše samozřejmě za použití počítače a z domova. Nákup pračky potom simuluje objednání nové pračky z e-shopu a placení za pomoci platební karty. Třetí reálná situace simuluje oslavu narozenin, kterou uživatel organizuje za pomoci sociálních sítí.

 

Typy úkolů v evaluačním nástroji Evaldo

V této části vás seznámíme s tím, jaké typy úkolů Evaldo používá pro ověření úrovně digitálních kompetencí.

K ověření úrovně digitálních kompetencí lze využívat různé způsoby ověření. Nejjednodušší možností je dotazník. Ten může obsahovat otázky směřujícími k využívání jednotlivých digitálních kompetencí a otázky sebehodnotící, v nichž uživatel sám hodnotí, jaká je úroveň jeho digitálních kompetencí. Dotazník s otázkami směřujícími k využívání jednotlivých digitálních kompetencí se ptá zpravidla na častost využívání internetu a různých digitálních programů a aplikací. V případě sebehodnotících otázek se respondenti vyjadřují k tomu, jak se cítí kompetentní vzhledem k určité dovednosti. Ačkoliv je tato metoda nejvyužívanější, nepatří k těm nejspolehlivějším, neboť je založena na vlastním prohlášení, tedy v zásadě jen odhadu každého jednotlivce, který nemusí odpovídat skutečnosti. Další možností je simulace, v níž jedinec prochází zvolenými situacemi, které prověřují jednotlivé oblasti a stupně jeho digitální gramotnosti. Tato metoda zjišťování digitálních kompetencí je nejnáročnější, jak pro uživatele, tak i pro tvůrce, zároveň má však větší vypovídající hodnotu.

Evaldo využívá kombinaci předchozích přístupů, přičemž hlavním principem, na kterém staví, je simulace reálných situací. Kromě simulace úkolů jsou simulovány i běžné aplikace, se kterými pracujeme (webový prohlížeč, vyhledávač, sociální síť, emailový klient apod.). Úkol je tedy vždy velmi blízký skutečnému problému, se kterými se setkáváme v běžném životě. Tento koncept umožňuje lidem, aby se vžili do dané role a zažili pocit řešení problémů. Evaldo je inspirovaný konceptem gamifikace, jelikož využívá herní prvky a interaktivitu. Má tedy podobu simulační hry, která je na několika místech doplněna o testové otázky, které ověřují konkrétní znalosti.

Příklad úkolů v evaluačním nástroji Evaldo

Simulace reálné situace (ukaž, co umíš)

Každá kompetence je pomocí kombinace těchto úkolů prověřena minimálně třikrát, aby bylo
zajištěno, že výsledek není závislý na náhodě či omylu.

Jak Evaldo funguje

V následující kapitole vám ukážeme, jak se Evaldo spouští a ovládá.

Nástroj Evaldo je optimalizovaný pro PC, notebook či tablet a spouští se na webovém prohlížeči. Také je dostupná plně funkční mobilní verze. Nástroj je volně přístupný po registraci uživatelem. Průchod Evaldem zabere cca 30 minut a je třeba dokončit ho celý najednou, protože jinak by nebylo možné správně změřit výsledky. Pokud ho uživatel nedokončí, bude muset začít znovu od začátku. Kvůli měření také není možné vracet se zpět k předešlému úkolu. Při průchodu Evaldem se doporučuje, aby měl uživatel otevřené vždy jen okno s Evaldem a nenechal se ničím vyrušovat

Prvním krokem je založení uživatelského účtu. K tomu slouží zelené tlačítko s nápisem REGISTRACE.

alt

Po registraci se uživatel přihlásí k účtu. Kromě toho se také můžete přihlásit přes svůj facebookový účet.

Po přihlášení se uživatel dostane na úvodní stránku, kde ho robot Evaldo seznámí s tím, jak nástroj ovládat. Přečtení pokynu se potvrzuje kliknutím na tlačítko OK. Úkoly se plní v hlavní části obrazovky, která je nalevo. V pravé části obrazovky se nachází ikony aplikací, které jsou potřeba pro plnění některých úkolů (email, webový prohlížeč, mobilní telefon) a kalendář, který ukazuje datum a čas. V pravém dolním rohu uživatel najde tlačítko NÁPOVĚDA, které může použít vždy, když potřebuje pomoci. Hned vedle se nachází tlačítko PŘESKOČIT ÚKOL, které použije v případě, že neví, jak úkol splnit, a chce pokračovat dál.

alt

Poté, co uživatel projde všemi pěti částmi, zobrazí se stránka, na které se dozví úroveň svých přenositelných digitálních kompetencí. Ukáže se jak celkový výsledek, tak i výsledek pro každou z pěti oblastí digitálních kompetencí (informační a datová gramotnost, komunikace a spolupráce, tvorba digitálního obsahu, bezpečnost, řešení problémů). Uživatel se dozví, zda se v těchto oblastech nachází na úrovni začátečník, mírně pokročilý či pokročilý. (Popř. zda nebylo dost dat k tomu, aby se úroveň mohla změřit.)

alt

Pod každou oblastí jsou zobrazeny její jednotlivé podoblasti. Také v případě těchto podoblastí se uživatel dozví, jakou v nich dosáhl úroveň. Zároveň může každou podoblast rozkliknout a přečíst si její popis.

alt

Pokud uživatel absolvuje průchod několikrát, může zároveň své výsledky porovnat s těmi dřívějšími. Kromě toho se může podívat do Národní soustavy povolání a například porovnat, zda jeho výsledky odpovídají jeho současnému či vysněnému zaměstnání. V závislosti na dosaženém výsledku pak EVALDO doporučí uživateli vhodné vzdělávací materiály (online kurzy, videa apod.).

 

Využití nástroje Evaldo zaměstnanci MŠMT

V této části se dozvíte, jak mohou evaluační nástroj Evaldo používat zaměstnanci MŠMT. Součástí kapitoly je i přiložená metodika, kterou mohou zaměstnanci MŠMT doporučit pedagogům, kteří působí na základních a středních školách.

Zaměstnanci MŠMT mohou evaluační online nástroj Evaldo využít k následujícím účelům:

Zjištění úrovně přenositelných digitálních kompetencí nově nastoupivších zaměstnanců resortu
Nástroj Evaldo se dá využít například v rámci přijímacích pohovorů či krátce po nastoupení daného zaměstnance MŠMT.

Monitorování úrovně přenositelných digitálních kompetencí zaměstnanců
Evaldo může posloužit také ke zjišťování úrovně přenositelných digitálních kompetencí stávajících zaměstnanců MŠMT a k monitorování pokroku v této oblasti. Zaměstnanci by si měli být vědomi toho, že ověřování nemá restriktivní charakter, nýbrž naopak slouží k identifikaci potřeb v oblasti dalšího vzdělávání.

Využití nástroje Evaldo k tvorbě vlastních scénářů
Nástroj Evaldo mohou zaměstnanci MŠMT využít také k tomu, že si vytvoří vlastní scénář, který bude v souladu s jejich potřebami. 

Doporučení Evalda školám
Jak již bylo řečeno, zaměstnanci MŠMT by měli věnovat pozornost přenositelným digitálním kompetencím mimo jiné i vzhledem k současným úpravám RVP ZV, v jejichž rámci byly digitální kompetence začleněny do tohoto dokumentu. Evaluační nástroj Evaldo se pro práci s žáky v posledních ročnících základních škol a s žáky škol středních hodí zejména proto, že má formu hry, atraktivní grafiku a zároveň je jeho ovládání intuitivní. Evaldo navíc propojuje přenositelné digitální kompetence s kompetencemi k řešení problémů, které jsou součástí klíčových kompetencí popsaných RVP ZV a RVP SŠ.

Pro pedagogické pracovníky jsme připravili metodiku, kterou mohou zaměstnanci MŠMT doporučit školám. Tuto metodiku mohou pedagogičtí pracovníci využít při individuální či skupinové práci s žáky. Průchodu Evaldem zde předchází evokace na téma využívání digitálních technologií, při níž učitelé zjistí, jaké mají žáci o tématu předchozí vědomosti a jaký mají k digitálním technologiím vztah. Žáci se také seznámení s pojmem přenositelné kompetence, jejichž úroveň Evaldo ověřuje. K představení online nástroje školám můžete také využít leták, který naleznete v zde: https://www.evaldo.cz/sites/default/files/letak.pdf

Ověřování přenositelných digitálních kompetencí pomocí nástroje Evaldo (Metodika pro práci s žáky posledních ročníků základních

Tato metodika je určena pro skupinovou či individuální práci s žáky posledních ročníků základních škol a s žáky škol středních, kteří se připravují na volbu budoucího povolání. Žáci by měli mít k dispozici počítač s připojením k internetu, na němž absolvují průchod online nástrojem Evaldo. Po úvodní evokaci se žáci seznámí s přenositelnými digitálními kompetencemi a referenčním rámcem DigComp 2.1, který obsahuje přehled těchto kompetencí. V hlavní části pracují s online nástrojem Evaldo, pomocí něhož si ověří úroveň svých přenositelných digitálních kompetencí. Dosaženou úroveň mohou následně porovnat s vysněným povoláním v Národní soustavě povolání.

Věková skupina:
Žáci posledních ročníků ZŠ a žáci SŠ

Cíle:

Žák uvede příklady smysluplného využití digitálních technologií.
Žák porozumí pojmu přenositelné digitální kompetence a zhodnotí jejich význam.
Žák odliší přenositelné kompetence od nepřenositelných.
Žák ověří úroveň svých digitálních kompetencí.

Použité zdroje a materiály:

Evaldo (online nástroj): https://www.evaldo.cz/vitejte-v-evaldovi
Digitální kompetence dle povolání: https://www.evaldo.cz/povolani
Národní soustava povolání: https://www.nsp.cz/
Referenční rámec DigComp 2.1: https://portaldigi.cz/wp-content/uploads/2019/05/DigComp_2_1_final.pdf
Pracovní list:

Doporučený postup

1. Evokace: Myšlenková mapa či slovní mrak
V úvodní části zjišťujeme, jaké mají žáci předchozí zkušenosti s využíváním digitálních technologií a jaký k nim mají vztah.

Položíme evokační otázku:
K čemu všemu používáte počítač, notebook, tablet či mobilní telefon?

Společně vytvoříme myšlenkovou mapu, a to buď na tabuli, nebo pomocí některé aplikace, např. Bubbl (www.bubbl.us) či Popplet (www.popplet.com).
Další možností je tvorba slovního mraku. K tomu se hodí například aplikace Mentimeter (www.mentimeter.com). Při této aktivitě žáci zadávají na mobilním telefonu či na počítači slova nebo slovní spojení, která vystihují odpověď na položenou otázku. Ta se zformují do podoby slovního mraku, přičemž velikost zobrazených slov závisí na tom, jak často bylo dané slovo použito.
Použití online nástrojů je pro žáky motivační. Umožní jim, aby se zapojili všichni najednou a zároveň poslouží jako demonstrace jednoho ze smysluplných využití digitálních technologií (za účelem komunikace a spolupráce).

2. Přenositelné digitální kompetence
Diskutujeme s žáky nad tím, co si představují pod pojmem přenositelné digitální kompetence. Nejdříve se zeptáme, co si představují pod slovem kompetence. (Jedná se o dovednosti, znalosti, schopnosti a postoje, které potřebujeme k uplatnění ve společnosti.) Poté žáci ve dvojicích či skupinách diskutují nad tím, co se skrývá pod pojmem přenositelné kompetence.

Návodné otázky:
„Co znamená slovo přenositelné?“
„Které kompetence tedy asi budou přenositelné?“
„Bude sem například patřit práce s konkrétním nástrojem na tvorbu webů?“

Shrneme, že se v případě přenositelných kompetencí jedná o kompetence, které nejsou přímo spojeny s konkrétním pracovním místem, kvalifikací či úkolem, ale jsou široce využitelné napříč obory i v soukromém životě.
Porozumění těmto pojmům můžeme ověřit jednoduchým úkolem, který zároveň žáky seznámí s oblastmi referenčního rámce DigComp 2.1. Žáky upozorníme, že DigComp 2.1 přináší přehled přenositelých digitálních kompetencí.

Uvedeme příklad a necháme žáky rozhodnout, co patří k přenositelným digitálním kompetencím:
A. Dokáže komunikovat prostřednictvím různých digitálních technologií, chápe potřebu výběru vhodných prostředků digitální komunikace pro daný kontext.
B. Umí dobře ovládat Skype.

Žáci hlasují, například pomocí zvednuté kartičky, na které je buď A, či B. Zástupci obou skupin zdůvodňují svou volbu a vzájemně se přesvědčují.
Správná odpověď a vysvětlení: Odpověď A je správně, jedná se o přenositelnou digitální kompetenci, která spadá pod oblasti Komunikace a spolupráce. V případě ovládání konkrétního nástroje Skype se jedná o specifickou dovednost. (Digitálně gramotný člověk by si měl poradit s jakýmkoliv nástrojem určeným pro komunikaci online.)

Žáci se nyní seznámí s oblastmi a podoblastmi referenčního rámce DigComp 2.1. Nejdříve vypracují úkol v pracovním listě. V případě potřeby vysvětlíme slovo Netiketa (pravidla slušného chování uživatelů na internetu), nebo ho necháme žáky odvodit (slovo se skládá ze slov net a etiketa).

První úkol v pracovním listě (správné řešení):

Přiřaďte k dané oblasti referenčního rámce DigComp 2.1 odpovídající podoblast.

A. Informační a datová gramotnost
B. Komunikace a spolupráce
C. Tvorba digitálního obsahu
D. Bezpečnost
E. Řešení problémů

A. Hodnocení dat, informací a digitálního obsahu
B. Netiketa
C. Autorská práva a licence
D. Ochrana zdraví a duševní pohody
E. Řešení technických problémů

Řešení si mohou žáci zkontrolovat buď podle tištěné verze referenčního rámce DigComp 2.1 (https://portaldigi.cz/wp-content/uploads/2019/05/DigComp_2_1_final.pdf), nebo v online verzi: https://cdk.nsp.cz/digitalni-kompetence
Pomocí těchto materiálů se zároveň seznámí i s ostatními podoblastmi referenčního rámce DigComp 2.1.

3. Průchod Evaldem

Představíme Evalda s tím, že se jedná o hru, která ověřuje úroveň přenositelných digitálních kompetencí, se kterými se žáci právě seznámili. Žáci se nejdříve na stránkách zaregistrují a poté se přihlásí do systému (https://www.evaldo.cz/vitejte-v-evaldovi). Registrace je bezplatná a jednoduchá, stačí sledovat pokyny na webu. Podle časových možností můžeme žáky buď přímo nechat projít online nástrojem Evaldo (průchod trvá zhruba 30 až 40 minut), nebo můžeme zvolit komplexnější postup, který zahrnuje předvídání dosažené úrovně a porovnání předpovědi s realitou.
Doporučený postup průchodu Evaldem:

A. Předvídání: Žáci předvídají, jakou dosáhnou úroveň.
Druhý úkol na pracovním listě:
Zkuste si tipnout, jakou dosáhnete úroveň v jednotlivých oblastech referenčního rámce DigComp 2.1, zda budete začátečník, mírně pokročilý či pokročilý. Po průchodu Evaldem porovnejte předpověď s realitou.

B. Samostatný průchod Evaldem: Žáci na počítači absolvují průchod Evaldem. Upozorníme, že průchod musejí absolvovat najednou, bez přerušení.

C. Porovnání s předvídáním: Po průchodu Evaldem žáci porovnají dosažený výsledek s tím, co původně tipovali. Sdílí, co je překvapilo, v čem by se měli zlepšit, co jim dělalo problémy apod.

4. Návazné aktivity po průchodu Evaldem (Národní soustava povolání a doporučené kurzy)

A. Porovnání výsledků s vysněným povoláním: Žáci zadávají povolání, která by chtěli v budoucnu vykonávat, do vyhledávacího okénka, které se jim objevilo pro průchodu online nástrojem Evaldo. Zjišťují, jakou úroveň digitálních kompetencí tato povolání vyžadují. Zároveň mohou nahlédnout do Národní soustavy povolání (www.nsp.cz).

B. Vzdělávání online: Upozorníme, že Evaldo doporučuje bezplatné kurzy a další vzdělávací materiály. Žáci si je mohou prohlédnout a vytipovat ty, které se jim hodí či by se jim v budoucnu mohly hodit.

Zároveň můžeme dát prostor ke sdílení. Žáci si vzájemně mohou doporučovat online zdroje které se jim osvědčily, např. při učení, když chtěli zjistit něco, co je zajímá apod. Žákům můžeme sami doporučit některé zdroje, například tyto:

Vzdělávání v různých předmětech a oblastech zájmu:

Otevřená věda: www.youtube.com/user/OtevrenaVeda
Oficiální YouTube kanál vzdělávacího projektu Otevřená věda, který se zaměřuje na vzdělávání v přírodovědných a technických oborech.

ČT edu: www.edu.ceskatelevize.cz/
Vzdělávací videa pro školu i zábavné učení doma:

Kde se učit: www.kdeseucit.cz/
Rozcestník výukových materiálů různých institucí

Khan Academy: www.khanacademy.org, www.cs.khanacademy.org/
Bezplatné online kurzy, lekce a cvičení

Vzdělávání v oblastech digitální gramotnosti a bezpečnosti

Kovyho mediální ring: www.jsns.cz/lekce/226333-kovyho-medialni-ring
Série videí, které vytvořil známy youtuber Kovy ve spolupráci s neziskovou organizací Člověk v tísni. Pětidílný pořad Kovyho mediální ring přináší praktické tipy, jak se orientovat v komplikovaném světě médií.

Mediální ring 2: www.jsns.cz/lekce/913644-medialni-ring-2
Pokračování předchozí série videí, které otevírá atraktivní formou pět důležitých témat mediálního vzdělávání – sociální sítě, zpravodajství, reklama a marketing, dezinformace a kyberbezpečí.

Buď safe online: www.avast.com/cz/besafeonline/online-kurz
Online hra na téma bezpečnost od společnosti Avast.

5. Reflexe: Na závěr se žáci vrátí k myšlenkové mapě či slovnímu mraku ze začátku hodiny a doplní je na základě toho, jak se nyní změnil jejich pohled na věc. Pak do pracovního listu shrnou, k čemu všemu se dají smysluplně využít digitální technologie.

 

Národní soustava povolání a digitální kompetence dle povolání

V následující kapitole se dozvíte, co je Národní soustava povolání a jakým způsobem jsou s ní propojené digitální kompetence, které popisuje referenční rámec DigComp 2.1.

Národní soustava povolání (www.nsp.cz) je veřejně dostupná internetová databáze informací o povoláních, která se vyskytují na českém trhu práce. Každé povolání obsahuje, kromě dalších informací, také předpoklady pro výkon povolání, a to zejména kvalifikační, odborné a zdravotní. V rámci projektu DigiKatalog bylo k vybraným povoláním z NSP navíc přiřazeno, jakou úroveň přenositelných digitálních kompetencí by měl člověk na dané pozici ovládat.

V Národní soustavě povolání naleznete přehledný popis digitálních kompetencí podle referenčního rámce DigComp 2.1. Dostanete se k nim buď přes hlavní stránku, a to kliknutím na odkaz Digitální kompetence, nebo přes tento odkaz: www.cdk.nsp.cz/digitalni-kompetence. Zároveň je očekávaná úroveň digitálních kompetencí popsána u vybraných povolání. Očekávanou úroveň digitálních kompetencí pro určité povolání můžete zjistit i na našem webu. Dostanete se sem buď z hlavní stránky (www.evaldo.cz) tak, že v menu vyberete odkaz Doporučené kompetence dle povolání, nebo můžete použít odkaz: www.evaldo.cz/povolani.

Jakým způsobem jsme postupovali při popisu úrovní digitálních kompetencí

Pro stanovení úrovně jednotlivých přenositelných digitálních kompetencí byla v rámci realizace projektu DigiKatalog definována třístupňová škála:

Začátečník ● Mírně pokročilý ● Pokročilý

Tento počet úrovní se pro stanovení vazby mezi přenositelnými digitálními kompetencemi a povoláními z Národní soustavy povolání jevil jako nedostačující, jelikož výkon některých povolání vyžaduje znalosti a dovednosti v oblasti IT na vyšší kvalifikační i odborné úrovni. 

Proto byla pro stanovení vazeb na povolání definována čtyřúrovňová škála přenositelných digitálních kompetencí:

Začátečník ● Mírně pokročilý ● Pokročilý ● Specializovaný

Nastavení úrovně přenositelných digitálních kompetencí bylo uskutečněno pro 500 páteřních povolání. Ty byly (z celkového počtu 2500 povolání obsažených v NSP) vybrány na základě nejčastějšího výskytu zaměstnanců z platové i mzdové sféry na trhu práce ČR. Nastavení úrovně digitálních kompetencí bylo realizováno týmem odborných pracovníků projektu, kteří mají zkušenosti s popisem trhu práce v rámci správy Národní soustavy povolání. Po začlenění digitálních kompetencí do Národní soustavy povolání bylo oznámeno veřejné připomínkové řízení, během něhož mohli zaměstnanci, zaměstnavatelé i odborníci na trhu práce vznést námitky.

Využití Národní soustavy povolání a digitálních kompetencí dle povolání

V této kapitole se seznámíte s tím, jak Národní soustavu povolání mohou využít zaměstnanci MŠMT.

Národní soustavu povolání, které byla v rámci projektu DigiKatalog obohacená o přenositelné digitální kompetence, mohou zaměstnanci MŠMT využít následovně:

Práci s Národní soustavou povolání mohou zaměstnanci MŠMT doporučit pedagogům, kteří pracují s žáky vyšších ročníků základních škol a s žáky středních škol. Žáci, kteří se připravují na budoucí povolání, si zde mohou například ověřit, jaká úroveň digitálních kompetencí odpovídá tomu, co by měli zvládat, pokud chtějí v budoucnu získat vysněné povolání. Zároveň si udělají představu o tom, jaké digitální kompetence by měli rozvíjet.

Následující video video vás seznámí s tím, jak je EVALDO propojen s Národní soustavou povolání:

Výukové materiály

V následující části se seznámíte s tím, jak se můžete pomocí našich materiálů vzdělávat v oblasti digitálních kompetencí.

Důležitou součástí našeho systému jsou materiály, které slouží ke vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí. Sem patří jak kurzy a videa, které byly vytvořené v rámci projektu DigiKatalog, tak i odkazy na další české i zahraniční vzdělávací materiály. K těmto materiálům a zdrojům se dostanete přes PortálDigi, pokud si v menu (v pravém horním rohu) vyhledáte výukové materiály, popř. můžete použít odkaz: www.evaldo.cz/vyukove-materialy. Vzdělávací kurzy vytvořené v rámci projektu DigiKatalog jsou také dostupné přes webovou stránku DigiVýuka: www.digivyuka.cz.

Vzdělávací materiály jsou propojeny s evaluačním nástrojem Evaldo. Toto propojení funguje tak, že se po průchodu Evaldem uživateli zobrazí výběr doporučených vzdělávacích materiálů v závislosti na tom, jaké úrovně dosáhl v příslušné digitální kompetenci.

Kurzy vytvořené v projektu DigiKatalog

V rámci projektu DigiKatalog byly vytvořené kurzy, které jsou určené ke vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí. Tyto kurzy byly vytvořené v Moodlu, což je software určený pro správu a vytváření elektronických e-learningových kurzů a organizaci výuky. Hlavní výhodou Moodlu je, že se jedná o volně šiřitelný software (open source) s otevřeným kódem. V Moodlu si uživatel může vytvořit vlastní profil a přidat k němu fotografii či kontaktní údaje. Též je zde možnost chatu a diskusních fór pro komunikaci s vyučujícími i studenty navzájem. Jak již bylo řečeno, do těchto kurzů se dostanete přes PortálDigi (www.evaldo.cz/vyukove-materialy). Zároveň můžete do kurzů vstoupit přes DigiVýuku (www.digivyuka.cz) a zde si vybrat kurzy, o které máte zájem. Kurzy lze využít k samostudiu, ke studiu s podporou lektora, případně mohou sloužit jako opora pro učitele při přípravě vlastních materiálů. Velká část je pojata modulově. Lze tedy relativně lehce vytvořit případný další kurz dle konkrétních potřeb.

Kurzy jsou zde členěny na kurzy podle referenčního rámce DigComp 2.1 a kurzy dle cílových skupin:

1. Kurzy podle referenčního rámce DigComp 2.1

Sem patří pět kurzů, přičemž každý z těchto kurzů odpovídá jedné z oblastí referenčního rámce DigComp 2.1 (www.cdk.nsp.cz/digitalni-kompetence). S těmito oblastmi korespondují i názvy kurzů, pouze kurz Píšeme, fotíme, kódujeme (oblast: Tvorba digitálního obsahu) má pozměněný název, aby byl lépe srozumitelný. Pro každou kompetenci jsou ve třech úrovních pokročilosti vytvořeny mikrokurzy, které obsahují textový studijní materiál a zpětnovazební aktivitu (většinou formou autotestu). V kurzech jsou zařazena také videa a záznamy webinářů.

Přehled kurzů podle rámce DigComp 2.1:

• Informační a datová gramotnost

• Řešení problémů

• Píšeme, fotíme, kódujeme

• Počítačová bezpečnost

• Komunikace a spolupráce 

2. Kurzy podle cílových skupin, pro které jsou určeny

Další skupinu kurzů vytvořených v rámci projektu tvoří kurzy určené pro konkrétní cílové skupiny. Každý kurz obsahuje: textové vzdělávací materiály, zpětnovazební aktivity, záznam z webináře na některé z obsažených témat, diskuzní fórum pro komunikaci, další související videa, informace a pokyny ke stažení zálohy kurzu a vlastní použití.

Přehled kurzů podle cílových skupin:

• Veřejná správa a informační technologie

Tento kurz je určen pro úředníky veřejné správy

• IT pracovník firmy jako mentor rozvoje digitálních kompetencí

Cílovou skupinou jsou IT pracovníci, kteří by kromě řešení technických problémů měli zároveň fungovat jako mentoři. V kurzu se dozvědí, jak mohou pomáhat zaměstnancům při vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí.

• Rodina a digitální technologie

Cílovou skupinou kurzu jsou především rodiče a další rodinní příslušníci, kteří se v kurzu dozvědí, jak využívat smysluplně a bezpečně digitální technologie v rámci rodiny.

• Vedoucí pracovník

Kurz je určen všem vedoucím pracovníkům větších i menších firem.

• Digitální začleňování

Tento kurz poslouží všem, kdo pracují s osobami digitálně vyloučenými či s osobami, které jsou digitálním vyloučením ohrožené.

Využití výukových materiálů zaměstnanci MŠMT

V této části vám představíme výukové materiály vzhledem k jejich využití zaměstnanci MŠMT.

Kurzy v prostředí DigiVýuka mohou zaměstnanci MŠMT využít ke svému vzdělávání v oblasti přenositelných digitálních kompetencí. Nabídka zahrnuje jak kurzy, které jsou vhodné pro vzdělávání vedoucích pracovníků MŠMT, tak i kurzy, které ocení jejich podřízení.

1.Kurzy vhodné především pro vzdělávání vedoucích pracovníků

Speciálně pro vedoucí pracovníky byly vytvořeny tyto kurzy:

Vedoucí pracovník

V rámci kurzu se vedoucí pracovníci seznámí například s následujícími tématy:

Tvorba infografiky: Pro vedoucí pracovníky je nezbytné, aby dokázali rychle a jednoduše vytvářet infografiky, které jim mohou pomoci s efektivní komunikací, a to jak s kolegy, tak i s veřejností.

Osobní informační management: Cílem tohoto kurzu je pomoci vedoucím pracovníkům k tomu, aby dokázali informace vhodným způsobem shromažďovat, získávat a zpracovávat tak, aby jich měli pro své rozhodnutí dostatek, nikam jim nemizely a současně jejich obstarávání věnovali jen omezenou část dne.

Netiketa: Netiketa je souhrn všeobecných pravidel slušného chování uživatelů na internetu. Vedoucí pracovníci se podílí na stanovení pravidel firemní kultury a jejich dodržování. Proto znalost pravidel netikety patří k základní výbavě každého vedoucího pracovníka.
Jak učit sebe (i druhé) s využitím digitálních technologií

IT pracovník firmy jako mentor rozvoje digitálních kompetencí

Cílovou skupinou tohoto kurzu jsou IT pracovníci, kteří by kromě řešení technických problémů měli zároveň fungovat jako mentoři. V kurzu se dozvědí, jak mohou pomáhat zaměstnancům při vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí. Tento kurz mohou vedoucí pracovníci MŠMT doporučit zaměstnancům, kteří působí v roli IT podpory.

Veřejná správa a informační technologie

V kurzu se zaměstnanci MŠMT naučí používat informační a komunikační technologie s ohledem na bezpečí a soukromí.

2. Kurzy vhodné především pro vzdělávání zaměstnanců MŠMT

Zaměstnanci se mohou rozhodnout pro některý z kurzů, které vycházejí z referenčního rámce DigComp 2.1. Při rozhodování se mohou řídit doporučeními, které se jim zobrazily po průchodu evaluačním nástrojem Evaldo, nebo se mohou rozhodnout dle vlastních preferencí.
Kurzy, které vycházejí z referenčního rámce DigComp 2.1:

Informační a datová gramotnost: V tomto kurzu se zaměstnanci naučí základní i pokročilé metody vyhledávání informací. Seznámí se s tím, jak používat netradiční vyhledávače. Porozumí tomu, jak fungují manipulativní zprávy a jak si na ně dát pozor.

Řešení problémů: Cílem tohoto kurzu je pomoci účastníkům při řešení nejčastějších technických problémů, se kterými se potýkáme na pracovišti i při práci z domova.

Píšeme, fotíme, kódujeme: V kurzu se mohou zaměstnanci naučit, jak se vyjadřovat pomocí textových, grafických a programovacích nástrojů a svou práci sdílet s ostatními.

Počítačová bezpečnost: Tento kurz se věnuje vybraným tématům bezpečnosti, ochrany a preventivních opatření, což je důležité téma, o kterém by měl mít povědomí každý zaměstnanec, který ke své práci používá počítač či mobilní zařízení.

Komunikace a spolupráce: Kurz se zaměřuje na oblast oblasti komunikace a spolupráce v online prostředí. Zaměstnanci se zde například dozvědí, jakým způsobem lze komunikovat v online prostředí a jaké nástroje k tomu použít.
 

Metodické materiály

Tato kapitola se zaměřuje na  metodiky vytvořené v rámci našeho projektu. Dozvíte se, jak jsou tyto metodiky strukturované. Zároveň vám představíme systém, ve kterém můžete metodiky nejen číst, ale také vytvářet.

K metodikám, které vznikly v rámci našeho projektu, se dostanete přes PortálDigi (www.evaldo.cz). Kliknete na menu v pravém horním rohu a vyberete z nabídky odkaz s názvem Metodické materiály. Případně použijte tento odkaz: www.evaldo.cz/metodiky.

Metodiky jsou dokumenty, které popisují, jakým způsobem můžeme dosáhnout cíle, který jsme si stanovili. Například v našem systému publikovaná Metodika práce z domova pokrývá problematiku spojenou se zaváděním tohoto způsobu práce a radí, jak se s jednotlivými problémy vypořádat. Metodika Identifikace osob s digitálním vyloučením zase doporučuje, jak by tato identifikace mohla probíhat.

Hlavní výhoda našeho přístupu tkví v tom, že jsme metodiky rozdělili na menší, snadno zvládnutelné části. Toto dělení uživateli umožní, aby se zaměřil pouze na ty části, které ho zajímají. Každá metodika se dělí podle rolí, tedy podle toho, kdo řeší daný problém nebo se podílí na implementaci. Například v Metodice práce z domova byly tyto role stanoveny následovně: zaměstnanec, manažeři týmů a personalista. Pokud si tedy chcete metodiku přečíst, nejdříve musíte vybrat roli, která vás zajímá. Dále se text dělí na podkapitoly, přičemž každá podkapitola popisuje klíčové činnosti, které musí být vykonány, nebo problémy, se kterými se člověk v dané roli potýká. Například v případě Metodiky práce z domova se zaměstnanec často potýká s nedostatkem kontaktu se svými spolupracovníky či s nadřízeným. Tato problematika se proto řeší v podkapitole s názvem Kontakt se zadavatelem či šéfem a Kontakt s týmem. Každá podkapitola také obsahuje shrnutí, které se objeví pod nadpisem každé podkapitoly. To slouží k rychlé orientaci a uživatel se podle něj rozhoduje, zda má danou podkapitolu rozkliknout a přečíst si celý text.

Kromě čtení metodik můžete v této části webu také metodiky vytvářet. K tomu je zapotřebí registrace a schválení metodiky administrátorem. Jak takovou metodiku vytvářet se dozvíte v Metodice tvorby metodik (www.evaldo.cz/metodiky/tvorba-metodik-v-prostredi-met-sos). Ta je rozdělena na dvě části. První část pojednává o tom, jak vytvářet obsah metodiky a v druhé se dozvíte, jak metodiku vkládat do systému. Ke každému kroku zde naleznete video, které názorně demonstruje, jak postupovat.

Využití metodických materiálů zaměstnanci MŠMT

V této části vás seznámíme s tím, kterou z našich metodik by mohli využít zaměstnanci MŠMT. Kromě toho se dozvíte, jakým způsobem můžete náš nástroj využít k tvorbě vlastních metodik.

Z vytvořených metodik bude zaměstnance úřadu práce zajímat především Metodika pro identifikaci osob digitálně vyloučených a negramotných (www.evaldo.cz/metodiky/metodika-identifikace-osob-digitalne-vyloucenych…), a to především ta část, kde se hovoří o práci s dětmi a mladistvými. Dočtete se zde o problémech spojených s nízkou digitální gramotností a o typických rizicích spojených s užíváním internetu. Metodika dále obsahuje okruhy otázek, na které je vhodné při rozhovoru zaměřit pozornost.

Pokud nastane situace, že budou vedoucí pracovníci MŠMT zvažovat krátkodobý či dlouhodobější přechod na práci z domova, mohou využít Metodiku práce z domova (www.evaldo.cz/metodiky/metodika-prace-z-domova). Zde se seznámí s různými aspekty tohoto způsobu práce, včetně právní problematiky.

Zaměstnanci MŠMT mohou systém, ve kterém jsou metodiky vytvářeny, využít pro tvorbu a publikaci vlastních metodik.

Podrobnější informace k tvorbě metodik naleznete v naší Metodice tvorby metodik, která zároveň obsahuje názorné videonávody, ze kterých se dozvíte, jak lze hotovou metodiku do systému vložit: www.evaldo.cz/metodiky/tvorba-metodik-v-prostredi-met-sos

Se strukturou našich metodik se můžete seznámit prostřednictvím následujícího videa: 

 

Vedoucí pracovník

Vedoucí pracovník

Úvod

V této kapitole se seznámíte s tím, jak je metodika strukturovaná a co vše se v ní můžete dočíst.

V následující metodice vás seznámíme s nástroji, které vznikly v rámci projektu DigiKatalog. Tyto nástroje můžete využít ke zvyšování digitálních kompetencí, ať již svých či vašich zaměstnanců. V první části stručně popisujeme náš systém a vysvětlíme rámec DigComp 2.1, ze kterého tento systém vychází. Dále vám doporučíme, jakým způsobem můžete systémem procházet, a popíšeme materiály a nástroje, které jsme pro vás připravili. Za každým popisem následuje kapitola věnovaná konkrétnímu využití daného nástroje vedoucími pracovníky, a to jak soukromých firem, tak i veřejné správy.

Přehled materiálů a nástrojů

V této kapitole se dozvíte, jaké materiály a nástroje jsou součástí našeho systému a k čemu slouží.

Všechny nástroje a materiály, které naleznete na našich webových stránkách, vznikly v rámci projektu DigiKatalog, jehož cílem je přispět ke zlepšování digitálních kompetencí občanů. Tyto vzájemně propojené materiály a nástroje jsou veřejně dostupné, můžete je tedy libovolně používat a některé také upravovat pro své účely. Naleznete je pohromadě na webu PortálDigi, jehož hlavní částí je evaluační nástroj Evaldo. Proto se také na tento web dostanete přes adresu www.evaldo.cz, odkud vedou odkazy na všechny další nástroje a materiály.

Co tedy tento web nabízí a k čemu jednotlivé nástroje a materiály slouží?

1. Evaldo: www.evaldo.cz/vitejte-v-evaldovi
Evaldo je online nástroj, pomocí kterého si můžete ověřit, jaká je úroveň vašich přenositelných digitálních kompetencí.

2. Digitální kompetence dle povolání: www.evaldo.cz/povolani
Tento nástroj vám umožňuje zjistit, na jaké úrovni byste měli ovládat jednotlivé digitální kompetence, pokud chcete vykonávat (či již vykonáváte) určité povolání.

3. Výukové materiály: www.evaldo.cz/vyukove-materialy
Zde si můžete projít různé online kurzy a další vzdělávací materiály, které slouží ke vzdělávání v digitálních kompetencích.

4. Metodické materiály: www.evaldo.cz/metodiky
V této části si můžete přečíst různé metodiky či jejich části. Kromě toho vám nástroj umožní vytvořit metodiku dle svých potřeb.

 

Doporučený průchod systémem

V následující kapitole vám doporučíme, v jakém pořadí byste měli naším systémem procházet, abyste z něj měli co největší užitek.

Nástroje projektu DigiKatalog můžete využít nezávisle na sobě. Doporučujeme však, abyste postupovali podle následujícího postupu:

1. Registrace: www.evaldo.cz/user/login

Registrujte se zdarma na našem portále kliknutím na tlačítko Registrace zdarma. Vyplňte údaje a zvolte heslo.

2. Průchod Evaldem: www.evaldo.cz/vitejte-v-evaldovi

Založte si uživatelský účet a absolvujte průchod online nástrojem Evaldo, který je klíčovým nástrojem našeho systému a který slouží k ověření úrovně vašich digitálních kompetencí.

3. Prohlížení dosažených výsledků

Po průchodu systémem se dozvíte, jaká je úroveň vašich digitálních kompetencí podle referenčního rámce DigComp 2.1 (viz kapitola DigComp 2.1). Každou kompetenci můžete rozkliknout a přečíst si její popis.

4. Srovnání dosažených výsledků:

Dosažené výsledky můžete dále porovnat.

a) Porovnejte své výsledky s povoláními v Národní soustavě povolání: www.evaldo.cz/povolani. Po průchodu Evaldem zadáte do vyhledávacího políčka povolání, které vás zajímá, a zjistíte, zda vaše digitální kompetence odpovídají doporučené úrovni pro tuto pozici.

b) Porovnejte své výsledky se svými předešlými výsledky, pokud test absolvujete několikrát.

5. Další vzdělávání:

Po průchodu Evaldem vám systém (v závislosti na dosažené úrovni) doporučí online kurzy a další vzdělávací materiály, pomocí nichž můžete dále rozvíjet své digitální kompetence. K těmto materiálům se zároveň dostanete přes odkaz Výukové materiály (www.evaldo.cz/vyukove-materialy).

Digcomp 2.1 a přenositelné digitální kompetence

Po rozkliknutí této kapitoly se dozvíte, co se skrývá pod pojmem rámec přenositelných digitálních kompetencí DigComp 2.1, ze kterého vychází naše nástroje a materiály.

Nástroje a materiály našeho systému vycházejí z referenčního rámce rozvoje digitálních kompetencí a porozumění digitálním kompetencím DigComp 2.1, který byl vytvořený Evropskou komisí.

DigComp 2.1 popisuje přenositelné digitální kompetence potřebné pro život v moderní společnosti. Pojďme si nyní vysvětlit, co se pod tímto termínem skrývá. Digitální kompetence lze definovat jako schopnost používat znalosti a dovednosti v oblasti digitálních technologií zodpovědně, samostatně a vhodným způsobem v kontextu práce, zábavy či vzdělávání. Termín přenositelné znamená, že se jedná o digitální kompetence, které se neváží na žádnou konkrétní profesi, ale jsou využitelné jak ve všech oblastech napříč obory, tak i v soukromém životě. Do přenositelných digitálních kompetencí patří například schopnost vyhledat si pomocí vyhledávače potřebné informace či komunikovat prostřednictvím sociálních sítí a elektronické pošty apod. Zvládnutí těchto kompetencí umožňuje jednotlivci používat digitální technologie v běžném životě, neustále se vzdělávat a flexibilně reagovat na změny. Jelikož se digitální technologie staly pevnou součástí našich životů, je osvojení těchto kompetencí zásadním předpokladem pro uplatnění jedince ve společnosti.

DigComp 2.1 obsahuje pět hlavních oblastí digitální gramotnosti, které jsou důležité pro uplatnění ve společnosti a které jsou základem celoživotního učení:

• Informační a datová gramotnost,

• Komunikace a spolupráce,

• Tvorba digitálního obsahu,

• Bezpečnost,

• Řešení problémů.

Těchto pět oblastí se dále dělí na 21 konkrétních kompetencí, po jejichž osvojení bude občan schopen v základní míře využívat technologie pro výkon povolání a pro svůj občanský i soukromý život. Míru osvojení každé kompetence navíc rámec hodnotí na škále od 1 do 8. Pro účely výstupů projektu DigiKatalog byly tyto úrovně zjednodušeny na 3 stupně:

Začátečník

Mírně pokročilý

Pokročilý

Využití rámce DigComp 2.1 vedoucími pracovníky

V této kapitole se dozvíte, proč je DigComp 2.1 důležitý pro vedoucí pracovníky a k jakým účelům ho mohou využít.

Z hlediska uplatnitelnosti na trhu práce jsou důležité jak specifické, tak i přenositelné digitální kompetence, které definuje DigComp 2.1. Společnost a s ní i trh práce se rozvíjí velkým tempem. Z tohoto důvodu by vedoucí pracovníci měli klást důraz na to, aby se jejich podřízení uměli rychle přizpůsobit novým okolnostem, zkrátka aby si sami uměli poradit. Právě takoví zaměstnanci mají největší předpoklady k tomu, aby si udrželi zaměstnání a dále se profesně rozvíjeli.

DigComp 2.1 přistupuje k digitálním kompetencím holisticky. Nahlíží na ně v souvislosti s dovednostmi spojenými s řešením problémů. To znamená, že díky němu můžeme identifikovat, nejen jak je na tom daný člověk vzhledem k ovládání digitálních technologií, ale i jaký k nim má postoj a jak se umí přizpůsobit podmínkám, v nichž si musí poradit s nějakým problémem.

Vedoucím pracovníkům poslouží referenční rámec DigComp 2.1 k následujícím účelům:

1. Umožní jim identifikovat, co vše patří k přenositelným digitálním kompetencím.

2. Znalost referenčního rámce DigComp 2.1 je může motivovat k tomu, aby zapracovali na vzdělávání svém i svých podřízených v jednotlivých oblastech referenčního rámce DigComp 2.1. K tomuto účelu mohou využít, mimo jiné, i nástroje, které představujeme v této metodice. Pokud si zaměstnanci (a samozřejmě i samotní zaměstnavatelé) osvojí přenositelné digitální kompetence, zvládnou se efektivněji přizpůsobit novým podmínkám a samostatně řešit problémy a nové výzvy. Příkladem může být to, když je po zaměstnancích požadováno, aby začali ke komunikaci používat jiný nástroj, než na jaký byli zvyklí. V takovém případě jim práci usnadní, pokud budou vědět, jak použít nápovědu, že existují výuková videa, že se různé návody dají najít na YouTube či v různých diskuzních skupinách.

Evaluační nástroj Evaldo

Nyní vám představíme klíčový nástroj našeho systému, který slouží k ověřování úrovně přenositelných digitálních kompetencí.

EVALDO je veřejně dostupný online nástroj, pomocí něhož si mohou zaměstnanci, zaměstnavatelé či běžní občané ověřit úroveň svých přenositelných digitálních kompetencí.

Evaldo je zároveň jméno robota, který se stal maskotem stejnojmenného nástroje a který uživatele provází po celou dobu práce s tímto nástrojem. Robot Evaldo uživateli vysvětlí, jak se s nástrojem pracuje, provede ho ověřením digitálních kompetencí, seznamuje ho s úkoly a poskytuje nápovědu.

Průchod Evaldem a plnění úkolů umožní uživateli:

• Zjistit úroveň svých přenositelných digitálních kompetencí.

• Seznámit se s tím, jak mu může zvládnutí daných digitálních kompetencí usnadnit život (např. možnost objednání online na úřad).

• Zjistit skryté mezery (co jsem nezvládl).

Kromě toho má Evaldo potenciál motivovat k dalšímu rozvoji v oblasti digitálních kompetencí. Je tedy nástrojem celoživotního učení.

V současné době byl zveřejněn první scénář Občan, který má pět částí, a to sice tři hlavní (Občanský průkaz, Nákup pračky a Oslavu) a dvě malé úlohy. Zde jsou simulovány běžné životní situace, které lze řešit s využitím digitálních technologií. Občanský průkaz simuluje situaci, kdy se občan přestěhuje do nového města. Na úřadu se má objednat a vyřídit si nový občanský průkaz. Vše samozřejmě za použití počítače a z domova. Nákup pračky potom simuluje objednání nové pračky z e-shopu a placení za pomoci platební karty. Třetí reálná situace simuluje oslavu narozenin, kterou uživatel organizuje za pomoci sociálních sítí.

 

Typy úkolů v evaluačním nástroji Evaldo

V této části vás seznámíme s tím, jaké typy úkolů Evaldo používá pro ověření úrovně digitálních kompetencí.

K ověření úrovně digitálních kompetencí lze využívat různé způsoby ověření. Nejjednodušší možností je dotazník. Ten může obsahovat otázky směřujícími k využívání jednotlivých digitálních kompetencí a otázky sebehodnotící, v nichž uživatel sám hodnotí, jaká je úroveň jeho digitálních kompetencí. Dotazník s otázkami směřujícími k využívání jednotlivých digitálních kompetencí se ptá zpravidla na častost využívání internetu a různých digitálních programů a aplikací. V případě sebehodnotících otázek se respondenti vyjadřují k tomu, jak se cítí kompetentní vzhledem k určité dovednosti. Ačkoliv je tato metoda nejvyužívanější, nepatří k těm nejspolehlivějším, neboť je založena na vlastním prohlášení, tedy v zásadě jen odhadu každého jednotlivce, který nemusí odpovídat skutečnosti. Další možností je simulace, v níž jedinec prochází zvolenými situacemi, které prověřují jednotlivé oblasti a stupně jeho digitální gramotnosti. Tato metoda zjišťování digitálních kompetencí je nejnáročnější, jak pro uživatele, tak i pro tvůrce, zároveň má však větší vypovídající hodnotu.

Evaldo využívá kombinaci předchozích přístupů, přičemž hlavním principem, na kterém staví, je simulace reálných situací. Kromě simulace úkolů jsou simulovány i běžné aplikace, se kterými pracujeme (webový prohlížeč, vyhledávač, sociální síť, emailový klient apod.). Úkol je tedy vždy velmi blízký skutečnému problému, se kterými se setkáváme v běžném životě. Tento koncept umožňuje lidem, aby se vžili do dané role a zažili pocit řešení problémů. Evaldo je inspirovaný konceptem gamifikace, jelikož využívá herní prvky a interaktivitu. Má tedy podobu simulační hry, která je na několika místech doplněna o testové otázky, které ověřují konkrétní znalosti.

Příklad úkolů v evaluačním nástroji Evaldo

Simulace reálné situace (ukaž, co umíš)

Každá kompetence je pomocí kombinace těchto úkolů prověřena minimálně třikrát, aby bylo
zajištěno, že výsledek není závislý na náhodě či omylu.

Jak Evaldo funguje

V následující kapitole vám ukážeme, jak se Evaldo spouští a ovládá.

Nástroj Evaldo je optimalizovaný pro PC, notebook či tablet a spouští se na webovém prohlížeči. Také je dostupná plně funkční mobilní verze. Nástroj je volně přístupný po registraci uživatelem. Průchod Evaldem zabere cca 30 minut a je třeba dokončit ho celý najednou, protože jinak by nebylo možné správně změřit výsledky. Pokud ho uživatel nedokončí, bude muset začít znovu od začátku. Kvůli měření také není možné vracet se zpět k předešlému úkolu. Při průchodu Evaldem se doporučuje, aby měl uživatel otevřené vždy jen okno s Evaldem a nenechal se ničím vyrušovat

Prvním krokem je založení uživatelského účtu. K tomu slouží zelené tlačítko s nápisem REGISTRACE.

alt

Po registraci se uživatel přihlásí k účtu. Kromě toho se také můžete přihlásit přes svůj facebookový účet.

Po přihlášení se uživatel dostane na úvodní stránku, kde ho robot Evaldo seznámí s tím, jak nástroj ovládat. Přečtení pokynu se potvrzuje kliknutím na tlačítko OK. Úkoly se plní v hlavní části obrazovky, která je nalevo. V pravé části obrazovky se nachází ikony aplikací, které jsou potřeba pro plnění některých úkolů (email, webový prohlížeč, mobilní telefon) a kalendář, který ukazuje datum a čas. V pravém dolním rohu uživatel najde tlačítko NÁPOVĚDA, které může použít vždy, když potřebuje pomoci. Hned vedle se nachází tlačítko PŘESKOČIT ÚKOL, které použije v případě, že neví, jak úkol splnit, a chce pokračovat dál.

alt

Poté, co uživatel projde všemi pěti částmi, zobrazí se stránka, na které se dozví úroveň svých přenositelných digitálních kompetencí. Ukáže se jak celkový výsledek, tak i výsledek pro každou z pěti oblastí digitálních kompetencí (informační a datová gramotnost, komunikace a spolupráce, tvorba digitálního obsahu, bezpečnost, řešení problémů). Uživatel se dozví, zda se v těchto oblastech nachází na úrovni začátečník, mírně pokročilý či pokročilý. (Popř. zda nebylo dost dat k tomu, aby se úroveň mohla změřit.)

alt

Pod každou oblastí jsou zobrazeny její jednotlivé podoblasti. Také v případě těchto podoblastí se uživatel dozví, jakou v nich dosáhl úroveň. Zároveň může každou podoblast rozkliknout a přečíst si její popis.

alt

Pokud uživatel absolvuje průchod několikrát, může zároveň své výsledky porovnat s těmi dřívějšími. Kromě toho se může podívat do Národní soustavy povolání a například porovnat, zda jeho výsledky odpovídají jeho současnému či vysněnému zaměstnání. V závislosti na dosaženém výsledku pak EVALDO doporučí uživateli vhodné vzdělávací materiály (online kurzy, videa apod.).

 

Využití nástroje Evaldo vedoucími pracovníky

V této části se dozvíte, jakým způsobem mohou vedoucí pracovníci využít evaluační nástroj Evaldo.

Vedoucí pracovníci, kteří jsou jednou z cílových skupin evaluačního nástroje Evaldo, mohou tento nástroj využít pro následující účely:

Zjištění úrovně přenositelných digitálních kompetencí budoucích zaměstnanců

Pokud vedoucí pracovník vyžaduje od svých budoucích zaměstnanců určitou úroveň přenositelných digitálních kompetencí, může nástroj Evaldo využít k tomu, aby si v rámci přijímacích pohovorů tuto úroveň u daného uchazeče ověřil.

Monitorování úrovně přenositelných digitálních kompetencí zaměstnanců

Vedoucí pracovníci mohou ověřit také úroveň přenositelných digitálních kompetencí stávajících zaměstnanců. Zde je důležité, aby zaměstnanci neměli pocit, že se jedná o diskriminační testování, které by je mohlo nějak ohrozit. Naopak je třeba zdůraznit, že ověření poslouží hlavně k zjištění potřeb dalšího vzdělávání a rozvoje zaměstnanců.

Motivace zaměstnanců s nízkou úrovní přenositelných digitálních kompetencí

Pokud chceme, aby se dospělí jedinci vzdělávali v určité oblasti, pak bychom hlavně měli zajistit, aby se vzdělávat chtěli, neboli aby se cítili motivováni investovat do dané oblasti čas a úsilí. Důležitým předpokladem motivace je to, že nám vzdělávání v dané oblasti dává smysl. Hlavní přínos evaluačního nástroje Evaldo v tomto směru je, že může poskytnout odpověď na otázku „K čemu mi to je?”. Například hned v úvodu si uživatel v simulovaném prostředí vyřizuje občanský průkaz a řeší další problémy, se kterými se setkáváme v práci i běžném životě. To nám ukazuje, jakým způsobem nám slouží digitální technologie, jak při komunikaci s veřejnou správou, tak i v dalších aspektech osobního a pracovního života.

Doporučení Evalda klientům veřejné správy

Vedoucí pracovníci veřejné správy mohou Evalda propagovat mezi svými klienty. Evaldo je pro oblast veřejné správy zajímavý hlavně vzhledem k tomu, že uživatele v první části seznamuje s výhodami ovládání digitálních kompetencí při komunikaci s úřady.

Využití nástroje Evaldo k tvorbě vlastních scénářů

Nástroj Evaldo můžete využít také k tomu, že si vytvoříte vlastní scénář, který bude v souladu s potřebami vašich zaměstnanců či klientů. 

Školení/workshop v oblasti přenositelných digitálních kompetencí (zejména pro vedoucí pracovníky knihoven)

Pokud se vedoucí pracovník rozhodne využít nástroj Evaldo ke školení v oblasti přenositelných digitálních kompetencí, může k tomuto účelu využít následující metodiku (či její část). V průběhu série workshopů, které jsme pořádali, se

Ověřování přenositelných digitálních kompetencí pomocí online nástroje Evaldo

Tuto metodiku mohou využít vedoucí pracovníci, kteří chtějí uskutečnit školení či workshop v oblasti přenositelných digitálních kompetencí. Mezi cílové skupiny metodiky patří zejména vedoucí pracovníci a zaměstnanci knihoven, které slouží jako místo ke vzdělávání a setkávání. Každý účastník by měl mít k dispozici počítač s připojením k internetu, na němž absolvuje průchod online nástrojem Evaldo a seznámí se s dalšími online materiály. V závislosti na podmínkách a časových možnostech se metodika dá využít buď celá, nebo jen její části. Po úvodním motivačním pohovoru se účastníci seznámí s přenositelnými digitálními kompetencemi a referenčním rámcem DigComp 2.1, který obsahuje přehled těchto kompetencí. V hlavní části pracují s online nástrojem Evaldo, pomocí něhož si ověří úroveň svých přenositelných digitálních kompetencí. Dosaženou úroveň mohou následně porovnat s různými povoláními v Národní soustavě povolání včetně toho, které zastávají. Dále se seznámí s on-line kurzy a dalšími vzdělávacími materiály, pomocí nichž se mohou dále rozvíjet. Na závěr zúročí získané poznatky při tvorbě vlastního vzdělávacího plánu.

Cíle:

Účastník porozumí pojmu přenositelné digitální kompetence a zhodnotí jejich význam.
Účastník odliší přenositelné kompetence od nepřenositelných.
Účastník ověří úroveň svých digitálních kompetencí.
Účastník porovná úroveň svých digitálních kompetencí s vysněným povoláním.
Účastník vytvoří individuální plán dalšího vzdělávání.

Použité zdroje a materiály:

Evaldo (online nástroj): https://www.evaldo.cz/vitejte-v-evaldovi
Digitální kompetence dle povolání: https://www.evaldo.cz/povolani
Národní soustava povolání: https://www.evaldo.cz/povolani
Referenční rámec DigComp 2.1: https://portaldigi.cz/wp-content/uploads/2019/05/DigComp_2_1_final.pdf
Pracovní list: http://www.evaldo.cz/sites/default/files/list.pdf

Postup:

1. Přenositelné digitální kompetence

Diskutujeme s účastníky nad tím, co si představují pod pojmem přenositelné digitální kompetence. Nejdříve se zeptáme, co si představují pod slovem kompetence. (Jedná se o dovednosti, znalosti, schopnosti a postoje, které potřebujeme k uplatnění ve společnosti.) Poté mohou ve dvojicích či skupinách prodiskutovat, co se skrývá pod pojmem přenositelné kompetence.

Návodné otázky:
„Co znamená slovo přenositelné?“
„Které kompetence tedy asi budou přenositelné?“
„Bude sem například patřit práce s konkrétním nástrojem na tvorbu webů?“

Shrneme, že se v případě přenositelných kompetencí jedná o kompetence, které nejsou přímo spojeny s konkrétním pracovním místem, kvalifikací či úkolem, ale jsou široce využitelné napříč obory i v soukromém životě.

Porozumění těmto pojmům můžeme ověřit jednoduchým úkolem, který zároveň účastníky seznámí s oblastmi referenčního rámce DigComp 2.1.

První úkol v pracovním listě:

Zaškrtněte oblast či oblasti, které patří do referenčního rámce DigComp 2.1:

Informační a datová gramotnost
Komunikace a spolupráce
Tvorba digitálního obsahu
Bezpečnost
Řešení problémů
Práce s produkty MS Office

Správná odpověď a vysvětlení: Do referenčního rámce DigComp 2.1 patří první čtyři oblasti. Naopak sem nepatří poslední položka (práce s produkty MS Office). V případě práce s produkty MS Office se jedná o specifickou dovednost, která je jistě důležitá, nicméně specifická. (Digitálně gramotný člověk by měl např. zvládnout práci s jakýmkoliv textovým editorem, nejen s Wordem.

2. Seznámení s referenčním rámcem DigComp 2.1

Každá oblast referenčního rámce DigComp 2.1 zahrnuje další podoblasti. Na úvod můžeme zadat úkol, při němž se klienti sami pokusí přiřadit vybrané podoblasti k dané oblasti referenčního rámce.

Druhý úkol v pracovním listě (správné řešení):

Přiřaďte k dané oblasti referenčního rámce DigComp 2.1 odpovídající podoblast.

A. Informační a datová gramotnost
B. Komunikace a spolupráce
C. Tvorba digitálního obsahu
D. Bezpečnost
E. Řešení problémů

A. Správa dat, informací a digitálního obsahu
B. Netiketa
C. Autorská práva a licence
D. Ochrana zdraví a duševní pohody
E. Identifikace nedostatků v digitálních kompetencích

Řešení si mohou účastníci zkontrolovat buď podle tištěné verze referenčního rámce DigComp 2.1 (https://portaldigi.cz/wp-content/uploads/2019/05/DigComp_2_1_final.pdf), nebo v online verzi Národní soustavy povolání: https://cdk.nsp.cz/digitalni-kompetence

Pomocí těchto materiálů se zároveň seznámí i s ostatními podoblastmi referenčního rámce DigComp 2.1.

3. Průchod Evaldem

Představíme Evalda s tím, že se jedná o nástroj, který ověřuje úroveň přenositelných digitálních kompetencí. Účastníci se nejdříve na stránkách zaregistrují a poté se přihlásí do systému (https://www.evaldo.cz/vitejte-v-evaldovi). Registrace je bezplatná a jednoduchá, stačí sledovat pokyny na webu. Podle časových možností můžeme účastníky buď přímo nechat projít Evalda (průchod trvá zhruba 30 až 40 minut), nebo můžeme zvolit komplexnější postup, který zahrnuje předvídání dosažené úrovně a porovnání předpovědi s realitou.

Doporučený postup průchodu Evaldem:

1. Předvídání: Účastníci předvídají, jakou dosáhnout úroveň.
Třetí úkol na pracovním listě:
Zkuste si tipnout, jakou dosáhnete úroveň v jednotlivých oblastech referenčního rámce DigComp 2.1 (Zda budete začátečník, mírně pokročilý či pokročilý). Po průchodu Evaldem porovnejte předpověď s realitou.

2. Samostatný průchod Evaldem: Účastníci na počítači absolvují průchod Evaldem. Upozorníme, že průchod musejí absolvovat najednou bez přerušení.

3. Porovnání s předvídáním: Po průchodu Evaldem porovnají dosažený výsledek s tím, co původně tipovali. Sdílí, co je překvapilo, v čem by se měli zlepšit, co jim dělalo problémy apod.

4. Návazné aktivity po průchodu Evaldem:

A. Porovnání dosažených výsledků s Národní soustavou povolání: Účastníci porovnají své výsledky se svým či dalšími vybranými povoláními v Národní soustavě povolání.

B. Vytvoření individuálního plánu dalšího vzdělávání: Účastníci využijí dosažené poznatky k tomu, aby si naplánovali, jakým způsobem (a ve kterých oblastech) se budou dále vzdělávat. Upozorníme, že Evaldo doporučuje bezplatné kurzy a další vzdělávací materiály. Účastníci si je mohou prohlédnout a vytipovat ty, které se jim hodí. Zároveň můžeme dát prostor ke sdílení. Účastníci si vzájemně mohou doporučovat online kurzy, které se jim osvědčily. Pokud neznají pojem MOOC, vysvětlíme ho. (Jedná se o hromadné otevřené online kurzy, jejichž podstatou je, že vzdělávání probíhá hlavně prostřednictvím internetu).

Externí online kurzy, které můžete účastníkům doporučit

Zahraniční:

Coursera: https://www.coursera.org/
Uživatelsky příjemný portál, který nabízí řadu kurzů z různých oborů, od psychologie, přes humanitní obory až po programování a chemii. Většina kurzů je vyučována v angličtině, ale najdete tu i kurzy v jiných jazycích. Velká část kurzů je zdarma. Platí se za možnost získat certifikát.

Futurelearn: https://www.futurelearn.com/
Tento portál založila Open University, nalezneme zde širokou nabídku kurzů, které pokrývají řadu různých témat. Probíhající kurzy zde můžete absolvovat zdarma. Zpoplatněný je přístup ke všem kurzům (to jest i k těm proběhlým).

Udacity: https://www.udacity.com/
Zde naleznete hlavně kurzy z oblasti informační technologie či matematiky. Kurzy jsou zpoplatněné.

Code Academy: https://www.codecademy.com/
Na tomto portále se můžete naučit kódovat. Zdarma je základní balíček, který obsahuje interaktivní lekce a procvičování.

Khan Academy: https://www.khanacademy.org/
Tento portál je zaměřený hlavně na základní a střední školy. Materiály jsou dostupné v několika jazycích (včetně češtiny)

Digitální Garáž: https://learndigital.withgoogle.com/digitalnigaraz
Digitální garáž nabízí online kurzy od společnosti Google. Najdete tu například kurzy z oblasti marketingu vyhledávání na internetu či SEO. Kurzy jsou zdarma a dostupné v češtině.

České:

Seduo: https://www.seduo.cz/
Na tomto portále naleznete například kurzy zaměřené na obchod, komunikaci, leadership, marketing, kancelářské softwary, jazyky či osobní rozvoj. Většina kurzů je zpoplatněna, ale pár kurzů je dostupných zadarmo.

Learn2Code: https://www.learn2code.cz/
Jak již název napovídá, tento web nabízí kurzy zaměřené na kódování. Kurzy jsou většinou zpoplatněné, ale dá se tu najít i pár kurzů, které jsou zdarma.

DigiSkills: https://www.digiskills.cz/
Web obsahuje kurzy online videa a mikrokurzy z oblasti produktivity a digitálních inovací. Kurzy jsou zpoplatněné, ale můžete si je vyzkoušet zdarma.

Národní soustava povolání a digitální kompetence dle povolání

V následující kapitole se dozvíte, co je Národní soustava povolání a jakým způsobem jsou s ní propojené digitální kompetence, které popisuje referenční rámec DigComp 2.1.

Národní soustava povolání (www.nsp.cz) je veřejně dostupná internetová databáze informací o povoláních, která se vyskytují na českém trhu práce. Každé povolání obsahuje, kromě dalších informací, také předpoklady pro výkon povolání, a to zejména kvalifikační, odborné a zdravotní. V rámci projektu DigiKatalog bylo k vybraným povoláním z NSP navíc přiřazeno, jakou úroveň přenositelných digitálních kompetencí by měl člověk na dané pozici ovládat.

V Národní soustavě povolání naleznete přehledný popis digitálních kompetencí podle referenčního rámce DigComp 2.1. Dostanete se k nim buď přes hlavní stránku, a to kliknutím na odkaz Digitální kompetence, nebo přes tento odkaz: www.cdk.nsp.cz/digitalni-kompetence. Zároveň je očekávaná úroveň digitálních kompetencí popsána u vybraných povolání. Očekávanou úroveň digitálních kompetencí pro určité povolání můžete zjistit i na našem webu. Dostanete se sem buď z hlavní stránky (www.evaldo.cz) tak, že v menu vyberete odkaz Doporučené kompetence dle povolání, nebo můžete použít odkaz: www.evaldo.cz/povolani.

Jakým způsobem jsme postupovali při popisu úrovní digitálních kompetencí

Pro stanovení úrovně jednotlivých přenositelných digitálních kompetencí byla v rámci realizace projektu DigiKatalog definována třístupňová škála:

Začátečník ● Mírně pokročilý ● Pokročilý

Tento počet úrovní se pro stanovení vazby mezi přenositelnými digitálními kompetencemi a povoláními z Národní soustavy povolání jevil jako nedostačující, jelikož výkon některých povolání vyžaduje znalosti a dovednosti v oblasti IT na vyšší kvalifikační i odborné úrovni. 

Proto byla pro stanovení vazeb na povolání definována čtyřúrovňová škála přenositelných digitálních kompetencí:

Začátečník ● Mírně pokročilý ● Pokročilý ● Specializovaný

Nastavení úrovně přenositelných digitálních kompetencí bylo uskutečněno pro 500 páteřních povolání. Ty byly (z celkového počtu 2500 povolání obsažených v NSP) vybrány na základě nejčastějšího výskytu zaměstnanců z platové i mzdové sféry na trhu práce ČR. Nastavení úrovně digitálních kompetencí bylo realizováno týmem odborných pracovníků projektu, kteří mají zkušenosti s popisem trhu práce v rámci správy Národní soustavy povolání. Po začlenění digitálních kompetencí do Národní soustavy povolání bylo oznámeno veřejné připomínkové řízení, během něhož mohli zaměstnanci, zaměstnavatelé i odborníci na trhu práce vznést námitky.

Využití Národní soustavy povolání a digitálních kompetencí dle povolání vedoucími pracovníky

V této kapitole se seznámíte s tím, jak vedoucí pracovníci mohou využít informace uvedené v Národní soustavě povolání.

Národní soustavu povolání, které byla v rámci projektu DigiKatalog obohacená o přenositelné digitální kompetence, mohou vedoucí pracovníci využít následovně:

1. K identifikaci toho, jaké povinné a doporučené kvalifikační předpoklady, odborné dovednosti, znalosti a přenositelné digitální kompetence odpovídají povolání jejich podřízených, kteří působí na dané pozici.

2. Za účelem popisu pracovní pozice, například při tvorbě pracovních inzerátů: V Národní soustavě povolání naleznou vedoucí pracovníci jak popis dané pozice, tak i výčet předpokladů pro výkon daného povolání. Sem patří odborné i obecné dovednosti, včetně přenositelných digitálních kompetencí, které sem byly přidány díky projektu DigiKatalog.

3. K nastavení mezd a platů dle regionu a povolání: Pro vybrané povolání je možné zjistit průměrné výdělky nejen v celé ČR, ale i v určitém regionu. Informace jsou rozděleny na mzdy a platy podle toho, zda je povolání vykonáváno ve veřejném, nebo soukromém sektoru.

Národní soustavu povolání a její propojení s referenčním rámcem DigComp 2.1 představujeme v následujícím videu:

Výukové materiály

V následující části se seznámíte s tím, jak se můžete pomocí našich materiálů vzdělávat v oblasti digitálních kompetencí.

Důležitou součástí našeho systému jsou materiály, které slouží ke vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí. Sem patří jak kurzy a videa, které byly vytvořené v rámci projektu DigiKatalog, tak i odkazy na další české i zahraniční vzdělávací materiály. K těmto materiálům a zdrojům se dostanete přes PortálDigi, pokud si v menu (v pravém horním rohu) vyhledáte výukové materiály, popř. můžete použít odkaz: www.evaldo.cz/vyukove-materialy. Vzdělávací kurzy vytvořené v rámci projektu DigiKatalog jsou také dostupné přes webovou stránku DigiVýuka: www.digivyuka.cz.

Vzdělávací materiály jsou propojeny s evaluačním nástrojem Evaldo. Toto propojení funguje tak, že se po průchodu Evaldem uživateli zobrazí výběr doporučených vzdělávacích materiálů v závislosti na tom, jaké úrovně dosáhl v příslušné digitální kompetenci.

Kurzy vytvořené v projektu DigiKatalog

V rámci projektu DigiKatalog byly vytvořené kurzy, které jsou určené ke vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí. Tyto kurzy byly vytvořené v Moodlu, což je software určený pro správu a vytváření elektronických e-learningových kurzů a organizaci výuky. Hlavní výhodou Moodlu je, že se jedná o volně šiřitelný software (open source) s otevřeným kódem. V Moodlu si uživatel může vytvořit vlastní profil a přidat k němu fotografii či kontaktní údaje. Též je zde možnost chatu a diskusních fór pro komunikaci s vyučujícími i studenty navzájem. Jak již bylo řečeno, do těchto kurzů se dostanete přes PortálDigi (www.evaldo.cz/vyukove-materialy). Zároveň můžete do kurzů vstoupit přes DigiVýuku (www.digivyuka.cz) a zde si vybrat kurzy, o které máte zájem. Kurzy lze využít k samostudiu, ke studiu s podporou lektora, případně mohou sloužit jako opora pro učitele při přípravě vlastních materiálů. Velká část je pojata modulově. Lze tedy relativně lehce vytvořit případný další kurz dle konkrétních potřeb.

Kurzy jsou zde členěny na kurzy podle referenčního rámce DigComp 2.1 a kurzy dle cílových skupin:

1. Kurzy podle referenčního rámce DigComp 2.1

Sem patří pět kurzů, přičemž každý z těchto kurzů odpovídá jedné z oblastí referenčního rámce DigComp 2.1 (www.cdk.nsp.cz/digitalni-kompetence). S těmito oblastmi korespondují i názvy kurzů, pouze kurz Píšeme, fotíme, kódujeme (oblast: Tvorba digitálního obsahu) má pozměněný název, aby byl lépe srozumitelný. Pro každou kompetenci jsou ve třech úrovních pokročilosti vytvořeny mikrokurzy, které obsahují textový studijní materiál a zpětnovazební aktivitu (většinou formou autotestu). V kurzech jsou zařazena také videa a záznamy webinářů.

Přehled kurzů podle rámce DigComp 2.1:

• Informační a datová gramotnost

• Řešení problémů

• Píšeme, fotíme, kódujeme

• Počítačová bezpečnost

• Komunikace a spolupráce 

2. Kurzy podle cílových skupin, pro které jsou určeny

Další skupinu kurzů vytvořených v rámci projektu tvoří kurzy určené pro konkrétní cílové skupiny. Každý kurz obsahuje: textové vzdělávací materiály, zpětnovazební aktivity, záznam z webináře na některé z obsažených témat, diskuzní fórum pro komunikaci, další související videa, informace a pokyny ke stažení zálohy kurzu a vlastní použití.

Přehled kurzů podle cílových skupin:

• Veřejná správa a informační technologie

Tento kurz je určen pro úředníky veřejné správy

• IT pracovník firmy jako mentor rozvoje digitálních kompetencí

Cílovou skupinou jsou IT pracovníci, kteří by kromě řešení technických problémů měli zároveň fungovat jako mentoři. V kurzu se dozvědí, jak mohou pomáhat zaměstnancům při vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí.

• Rodina a digitální technologie

Cílovou skupinou kurzu jsou především rodiče a další rodinní příslušníci, kteří se v kurzu dozvědí, jak využívat smysluplně a bezpečně digitální technologie v rámci rodiny.

• Vedoucí pracovník

Kurz je určen všem vedoucím pracovníkům větších i menších firem.

• Digitální začleňování

Tento kurz poslouží všem, kdo pracují s osobami digitálně vyloučenými či s osobami, které jsou digitálním vyloučením ohrožené.

Využití výukových materiálů vedoucími pracovníky

V této části se seznámíte s tím, které výukové materiály jsou vhodné pro vzdělávání vedoucích pracovníků a jejich podřízených.

Jak již bylo řečeno, kurzy v prostředí DigiVýuka mohou být využity pro sestavení individuálního vzdělávacího plánu. Naleznete zde jak kurzy, které jsou vhodné pro vzdělávání vedoucích pracovníků, tak i kurzy, které ocení jejich podřízení.

1. Kurzy vhodné především pro vzdělávání vedoucích pracovníků (zaměstnavatelů a veřejné správy)

Speciálně pro vedoucí pracovníky byly vytvořeny tyto kurzy:

Vedoucí pracovník

V rámci kurzu se vedoucí pracovníci seznámí například s následujícími tématy:

Tvorba infografiky: Pro vedoucí pracovníky je nezbytné, aby dokázali rychle a jednoduše vytvářet infografiky, které jim mohou pomoci s efektivní komunikací, a to jak s kolegy, tak i s veřejností.

Osobní informační management: Cílem tohoto kurzu je pomoci vedoucím pracovníkům k tomu, aby dokázali informace vhodným způsobem shromažďovat, získávat a zpracovávat tak, aby jich měli pro své rozhodnutí dostatek, nikam jim nemizely a současně jejich obstarávání věnovali jen omezenou část dne.

Netiketa: Netiketa je souhrn všeobecných pravidel slušného chování uživatelů na internetu. Vedoucí pracovníci se podílí na stanovení pravidel firemní kultury a jejich dodržování. Proto znalost pravidel netikety patří k základní výbavě každého vedoucího pracovníka.

IT pracovník firmy jako mentor rozvoje digitálních kompetencí:

Cílovou skupinou tohoto kurzu jsou IT pracovníci, kteří by kromě řešení technických problémů měli zároveň fungovat jako mentoři. V kurzu se dozvědí, jak mohou pomáhat zaměstnancům při vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí. Tento kurz mohou vedoucí pracovníci doporučit zaměstnancům, kteří působí v jejich firmě v roli IT podpory. Kurz může tímto způsobem přispět ke zvyšování úrovně digitálních kompetencí zaměstnanců.

Veřejná správa a informační technologie:

Tento kurz je relevantní pro vedoucí pracovníky a zaměstnance veřejné správy, kteří často pracují s důvěrnými informacemi a daty s vysokými nároky na ochranu. V kurzu se naučí používat informační a komunikační technologie s ohledem na bezpečí a soukromí.

2. Kurzy vhodné především pro vzdělávání zaměstnanců

Zaměstnanci se mohou rozhodnout pro některý z kurzů, které vycházejí z referenčního rámce DigComp 2.1. Při rozhodování se mohou řídit doporučeními, které se jim zobrazily po průchodu evaluačním nástrojem Evaldo, nebo se mohou rozhodnout dle vlastních preferencí.

Kurzy, které vycházejí z referenčního rámce DigComp 2.1:

Informační a datová gramotnost: V tomto kurzu se zaměstnanci naučí základní i pokročilé metody vyhledávání informací. Seznámí se s tím, jak používat netradiční vyhledávače. Porozumí tomu, jak fungují manipulativní zprávy a jak si na ně dát pozor.

Řešení problémů: Cílem tohoto kurzu je pomoci účastníkům při řešení nejčastějších technických problémů, se kterými se potýkáme na pracovišti i při práci z domova.

Píšeme, fotíme, kódujeme: V kurzu se mohou zaměstnanci naučit, jak se vyjadřovat pomocí textových, grafických a programovacích nástrojů a svou práci sdílet s ostatními.

Počítačová bezpečnost: Tento kurz se věnuje vybraným tématům bezpečnosti, ochrany a preventivních opatření, což je důležité téma, o kterém by měl mít povědomí každý zaměstnanec, který ke své práci používá počítač či mobilní zařízení.

Komunikace a spolupráce: Kurz se zaměřuje na oblast oblasti komunikace a spolupráce v online prostředí. Zaměstnanci se zde například dozvědí, jakým způsobem lze komunikovat v online prostředí a jaké nástroje k tomu použít.

Metodické materiály

Tato kapitola se zaměřuje na  metodiky vytvořené v rámci našeho projektu. Dozvíte se, jak jsou tyto metodiky strukturované. Zároveň vám představíme systém, ve kterém můžete metodiky nejen číst, ale také vytvářet.

K metodikám, které vznikly v rámci našeho projektu, se dostanete přes PortálDigi (www.evaldo.cz). Kliknete na menu v pravém horním rohu a vyberete z nabídky odkaz s názvem Metodické materiály. Případně použijte tento odkaz: www.evaldo.cz/metodiky.

Metodiky jsou dokumenty, které popisují, jakým způsobem můžeme dosáhnout cíle, který jsme si stanovili. Například v našem systému publikovaná Metodika práce z domova pokrývá problematiku spojenou se zaváděním tohoto způsobu práce a radí, jak se s jednotlivými problémy vypořádat. Metodika Identifikace osob s digitálním vyloučením zase doporučuje, jak by tato identifikace mohla probíhat.

Hlavní výhoda našeho přístupu tkví v tom, že jsme metodiky rozdělili na menší, snadno zvládnutelné části. Toto dělení uživateli umožní, aby se zaměřil pouze na ty části, které ho zajímají. Každá metodika se dělí podle rolí, tedy podle toho, kdo řeší daný problém nebo se podílí na implementaci. Například v Metodice práce z domova byly tyto role stanoveny následovně: zaměstnanec, manažeři týmů a personalista. Pokud si tedy chcete metodiku přečíst, nejdříve musíte vybrat roli, která vás zajímá. Dále se text dělí na podkapitoly, přičemž každá podkapitola popisuje klíčové činnosti, které musí být vykonány, nebo problémy, se kterými se člověk v dané roli potýká. Například v případě Metodiky práce z domova se zaměstnanec často potýká s nedostatkem kontaktu se svými spolupracovníky či s nadřízeným. Tato problematika se proto řeší v podkapitole s názvem Kontakt se zadavatelem či šéfem a Kontakt s týmem. Každá podkapitola také obsahuje shrnutí, které se objeví pod nadpisem každé podkapitoly. To slouží k rychlé orientaci a uživatel se podle něj rozhoduje, zda má danou podkapitolu rozkliknout a přečíst si celý text.

Kromě čtení metodik můžete v této části webu také metodiky vytvářet. K tomu je zapotřebí registrace a schválení metodiky administrátorem. Jak takovou metodiku vytvářet se dozvíte v Metodice tvorby metodik (www.evaldo.cz/metodiky/tvorba-metodik-v-prostredi-met-sos). Ta je rozdělena na dvě části. První část pojednává o tom, jak vytvářet obsah metodiky a v druhé se dozvíte, jak metodiku vkládat do systému. Ke každému kroku zde naleznete video, které názorně demonstruje, jak postupovat.

Využití metodických materiálů vedoucími pracovníky

V této části vás seznámíme s tím, které metodiky mohou využít vedoucí pracovníci.

Z vytvořených metodik bude vedoucí pracovníky zajímat především Metodika práce z domova (https://www.evaldo.cz/metodiky/metodika-prace-z-domova). Toto téma se stalo aktuální zejména po propuknutí covidové pandemie, kdy řada vedoucích pracovníků a jejich zaměstnanců přecházela na práci z domova, aniž by s tímto způsobem práce měla předchozí zkušenosti. Metodika je rozdělena dle rolí, pro které je určena. Vedoucí pracovníci naleznou rady a tipy pod rolí zaměstnavatel, jejich zaměstnanci pod rolí zaměstnanec. Poslední část metodiky se věnuje právním aspektům práce z domova.

V metodice si mohou vedoucí pracovníci i zaměstnavatelé například udělat interaktivní test, který jim pomůže identifikovat, zda je pro ně tento způsob práce vhodný. Kromě toho se seznámí i s dalšími aspekty tohoto způsobu práce, včetně právní problematiky.

Vedoucí pracovníci mohou systém, ve kterém jsou metodiky vytvářeny, využít pro tvorbu a publikaci vlastních metodik. Podrobnější informace k tvorbě metodik naleznete v naší Metodice tvorby metodik, která zároveň obsahuje názorné videonávody, ze kterých se dozvíte, jak lze hotovou metodiku do systému vložit: https://www.evaldo.cz/metodiky/tvorba-metodik-v-prostredi-met-sos.

Se strukturou našich metodik se můžete seznámit prostřednictvím následujícího videa: