Rodina

Přečtěte si pár tipů, které vám napoví, jak skloubit práci z domova s tím, že se domov stává i zároveň i vaším pracovištěm.

Máte-li rodinu, může být práce z domova značně náročná. Zároveň však může tato forma práce představovat výbornou možnost, jak pracovat, i když zároveň chcete být se svými blízkými v těsném kontaktu a starat se o ně.

Důležité je vymezení hranic – může se vám stát, že čas vyhrazený k práci začne rodina jaksi „obrušovat“ – tohle je potřeba zařídit, tohle opravdu pospíchá, „přece můžeš s Petříkem zajít k zubaři, když vlastně nechodíš do práce“. Snadno se pak stane, že termíny hoří a vy se nevyspíte, protože první, co vás napadne, je zkrátit dobu spánku a sprintovat místo pravidelnějšího poklusávání. Práce z domova se hodně liší u lidí s rodinou a bez rodiny. Může ale fungovat. Důležitá je  pravidelnost a plánování. A když se plány posunou, je dobré vědět, že se nic neděje. Přeplánovat a jede se dál.  

TIP: Kdy na to půjdete? Vědomě se rozhodněte, která denní doba je pro vaši práci optimální podle toho, jak se práce potkává s ostatními denními úkoly. Přemýšlejte, kolik toho reálně stihnete a v jakém termínu – práce by měla být očekávaná a zvládnutelná. Neměla by vám přidělávat starosti, ale spíš doplňovat denní režim. 

„Pracuju, když dítě přes den spí nebo když večer spí. Odmítla jsem akutní práce. Když něco hoří, tak to nemůžu slíbit.“ Ema, administrativní pracovnice     

TIP: Práci z domova nemusíte vykonávat jen doma. Většina lidí, kteří z domova pracují, má svoje pracoviště opravdu doma, avšak s malými dětmi to nemusí být tak snadné. V takovém případě může fungovat to, že si vytvoříte „základnu“ – nějaké místo mimo váš domov, kam budete chodit pravidelně pracovat. Takovou „kanceláří“ se může stát například kavárna či coworkingový prostor… Hodně lidí dává přednost knihovnám. Je tam klid, nikdo po vás nechce, abyste si objednali další kávu, a navíc je zde k dispozici i stůl ergonomicky určený k práci.  

„Kde pracuju? V současné době v 95 % knihovna, jinak schůzky, třeba v kavárnách nebo tak.“ Vojtěch, vysokoškolský pedagog     

„V některých prostředích se dělá lépe – korektury v kavárně, četba v Klementinu.“ Vojtěch, vysokoškolský pedagog   

TIP: Hlídejte si, kolik času odpracujete. Klidně si pište pracovní výkaz se záznamy od kdy do kdy. Pokud budete muset něco zařizovat pro rodinu, berte to jako „náhradní volno“, které musíte napracovat. Seznamte členy rodiny s tím, že pokud se to stane, musíte čas zase nahradit. A nezáleží na tom, že to váš šéf nevidí.  

„Když nechodíš do práce, tak je pro lidi kolem tebe jednodušší si z toho tvého času pro práci ukrajovat – tak se musíš dohodnout, kdy si ten čas nahradíš. To jsme řešili doma. Holt přijdu v půl osmý místo v půl šestý.“ Vojtěch, vysokoškolský pedagog