IT nástroje

V následujícím textu vám poradíme, jak zajistit, aby váš tým efektivně využíval IT nástroje.

Zaveďte je. Co nejdříve. Dá se říci, že práce z domova na IT technice stojí a padá. Jistě si dovedeme představit způsoby, jak pracovat s minimálním nasazením softwaru a hardwaru. V drtivé většině případů má obrovskou konkurenční výhodu tým, který pracuje s dobrou technikou. Nejrůznější typy sdílených dokumentů a nástěnek, videokonference a chaty, sociální sítě – to vše vám při správném použití umožní pracovat v souhře, s minimem komunikačních šumů a chyb. Nelitujte času a prostředků, velmi pravděpodobně se taková investice vyplatí. Pokud budeme ke komunikaci používat pouze e-mail a mobil, půjde to prostě ztuha. 

TIP: Ohlídejte si zavedené změny. Každý nový nástroj, představuje pro zaměstnance ohrožení jistot a setká se při svém zavádění skoro jistě s odporem. Tým musí daný nástroj vyzkoušet a přijít na to, že jeho užívání zjednoduší procesy a usnadní fungování.  Při zavádění vysvětlete užitečnost daného nástroje, zdůrazněte, že za užíváním stojíte, a zajistěte, aby s nástrojem pracovali všichni členové týmu. Existuje mnoho historek např. o obchodnících, kteří odmítli draze zakoupené tablety, protože se neobtěžovali naučit se s nimi zacházet.

TIP: Nástroj musí být efektivní. Pokud narazíte na nějaký problém, porozhlédněte se po něčem jiném – i kdyby to bylo dražší, nebo to vyžadovalo úsilí od firemního IT specialisty. Existuje mnoho historek o mailových klientech, kteří nepřijímají zprávy z konkrétní domény atp. Na trhu vždy najdete několik různých variant IT nástrojů a jedna z nich bude vašemu týmu určitě vyhovovat. 

TIP: Nemusíte to být vy, kdo s tipem na užitečný nástroj přijde. Někdy přijdou s návrhem zaměstnanci, kteří nejlépe sami vědí, co by jim pomohlo. Buďte otevření a připravení zkoušet. Kdo mávne rukou a konstatuje „tohle jsme přece nikdy nepotřebovali“, ten si dělá život zbytečně složitější.  

TIP: Sjednoťte IT nástroje a vybavení. Vypadá to jako zásah do osobní svobody, ale pokud jeden z týmu používá Linux nebo jen polovina Windows, může to značně zkomplikovat práci. To samé lze říci skoro o každé digitální vychytávce; začne fungovat, pokud ji používá celý tým. Pokud slouží ke komunikaci, platí to dvojnásob. Nelitujte úsilí na to, aby tým dohodnutou věc přijal, naučil se ji používat a opravdu ji používal.